Національна спілка журналістів України, Незалежна медіа-профспілка та Комісія з журналістської етики висловлюють своє обурення намірами Уряду та більшості народних депутатів запровадити цензуру в Україні під виглядом захисту національних інтересів.
Ухваленним у першому читанні законопроектом № 4453-а “Про санкції” передбачено позасудове обмеження фундаментальних та конституційних прав громадян України, що суперечить міжнародним зобов’язанням України, Конституції України, євроінтеграційному курсу держави. Це також не відповідає меті законопроекту, який замість санкцій, тобто обмеження діяльності та прав іноземних громадян та бізнесу держави-агресора, прагне обмежити права і свободи громадян України.
Україна вже мала негативний досвід, коли під виглядом боротьби за національні інтереси планувалося встановлення диктаторського режиму. Тоді прийняття “законів 16 січня” призвело до масштабних протестів в Україні. Тепер же, таке “законотворення” не тільки не допоможе у боротьбі із зовнішнім ворогом, але й призведе до внутрішнього розколу у суспільстві.
Розуміємо бажання влади розробити швидкі у застосуванні механізми реагування на загрози національним інтересам і національній безпеці. Але демократичні цінності вимагають і демократичного управління в державі, навіть якщо для їх реалізації потрібен час і зусилля. Уряду не потрібно придумувати новий механізм — достатньо звернутися до відпрацьованої практики країн Європейського Союзу. Натомість, запропонований законопроект наділяє РНБО — орган, який відповідно до закону здійснює лише координаційні функції — повноваженнями абсолютної влади в Україні. Ніхто не може узурпувати державну владу в Україні, навіть, або особливо, прикриваючись благими намірами захисту нацбезпеки.
Вважаємо, що така спроба влади впровадити антиконституційний закон – це не що інше, як цинічне і свідоме намагання перетворити журналістику на пропагандистську машину, яка висвітлюватиме виключно позицію влади, позбутися неугодних поглядів і організацій, незалежних засобів масової інформації.
Триває час випробувань для незалежної української журналістики, українських політиків і українського суспільства в цілому на відданість демократичним цінностям та європейському вибору. Ми закликаємо гідно здати цей іспит.