Про співпрацю у заходах для зміцнення безпеки та поліпшення професійності журналістів домовилися під час зустрічі у Відні представники журналістських спілок України та Росії.

Зустріч організовано 27 червня Представницею ОБСЄ з питань свободи  ЗМІ з метою розробки плану щодо поліпшення ситуації для діяльності ЗМІ в Україні та навколо неї.

У її роботі брало участь шестеро активістів НСЖУ та НМПУ на чолі з керівниками організацій Сергієм Томіленком та Юрієм Лукановим.

Відкриваючи зустріч, Представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дунья Міятович підкреслила необхідність всебічного діалогу з питань свободи ЗМІ в Україні.

«Зустріч сьогодні зосереджена на двох країнах, але одній професії, – зазначила секретар Спілки журналістів Росії Надія Ажгіхіна. – Цей діалог та співпраця між журналістськими спілками триватимуть, щоб прокладати шлях до поліпшення ситуації для журналістів в Україні та навколо неї».

«Цей діалог максимально збільшує наше сприяння у вирішенні нагальних питань, забезпеченні безпеки журналістів на сході України, протидії і опору пропаганді, та підтримці постраждалих колег», – зауважив Сергій Томіленко,  в.о. голови Національної спілки журналістів України.

В межах плану дій журналісти домовились, з-поміж іншого, створити групу для моніторингу порушень прав журналістів та лобіювання серед керівників ЗМІ необхідності надання спеціальної підготовки з висвітлення конфліктів.

Викликає велике занепокоєння, що багато російських журналістів їдуть на Схід України непідготовленими до перебування у зоні конфлікту, до того ж вони спокійно займають чиюсь одну позицію, – зазначила секретар СЖР Надія Ажгіхіна.

Голова НМПУ Юрій Луканов переконаний, що саме тому є надзвичайно актуальною ідея проведення у регіонах України тренінгів з безпеки журналістів, особливостей висвітлення під час громадських заворушень. Завдяки підтримці Міжнародної Федерації журналістів, такі тренінги з безпеки за останній час проведено у 11 регіонах для майже 200 журналістів.

У Донецьку ми говоримо і про силовий тиск та погрози журналістам, і про самоцензуру, коли ЗМІ відмовляються висвітлювати громадсько-політичну тематику, – наголосив на зустрічі головний редактор газети «Донбасс» та секретар НСЖУ Олександр Бриж.

Він розповів колегам про складнощі в роботі редакцій місцевих ЗМІ на Донбасі та про обставини свого затримання озброєними бойовиками ДНР на початку червня. А про проблеми журналістів – вимушених переселенців- говорили журналіст телекомпанії «Чорноморка» Олександр Янковський та відповідальний секретар київської організації НСЖУ Алла Малієнко.

Відомий медіа експерт, редактор розділу МедіаСапієнс («Телекритика») Діана Дуцик на круглому столі у Відні презентувала колегам дані моніторингу висвітлення української тематики у російських медіа. Очевидно, що пропаганда має засуджуватися професійними середовищами обох країн. Саме тому у погодженому плані дій Спілок журналістів наголошується на активному зверненні до органів саморегулювання обох країн (Етичних комісій).

«План дій буде безпосередньою керівною стратегією для того, щоб посилити безпеку журналістів, поліпшити доступ до інформації та покращити професійні стандарти у середовищі представників ЗМІ», – заявила пані Міятович.

На зустрічі були присутні представники Національної спілки журналістів України, Незалежної медіа-профспілки України та Союзу журналістів Росії, разом з представниками Міжнародної федерації журналістів, Європейської федерації журналістів, Міжнародного інституту преси та міжнародної організації «Репортери без кордонів».

Це була друга зустріч українських та російських журналістів під егідою Представниці ОБСЄ з питань свободи ЗМІ; перша зустріч відбулася у Відні 19 травня 2014 року.