В Україні можуть без рішень суду почати блокувати сайти за порушення авторського права.

Про це йдеться в ініціативі Державної служби інтелектуальної власності, про яку повідомляє громадська організація “Вікімедіа Україна“.

В організації висловили занепокоєння суперечливими змінами, запропонованими у проекті закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет”.

“Стурбованість викликає той факт, що пропоновані зміни покладають на сервісні служби, які надають послуги з розміщення веб-сайтів, зобов’язання блокувати доступ до них без необхідності доведення порушення авторських прав у суді”, – сказано в заяві.

Підставою для такого блокування, згідно з запропонованими змінами, буде лише заява щодо порушення авторських прав на веб-сайті, що надійшла у сервісну службу, якщо протягом трьох днів власник веб-сайту не надав письмової відповіді на цю заяву.

При цьому достовірність інформації, викладеної заявником у заяві, не перевіряється, і достатньо нотаріально засвідченого скріншоту такої веб-сторінки.

“Подібні норми створюють небезпеку зловживання використання таких процедур особами, які можуть бути недостатньо обізнаними у законах про авторське право, зокрема щодо вільних ліцензій, або мати на меті заблокувати доступ до певного веб-ресурсу”, – застерігають у “Вікіпедії”.

“Невизначеність поняття “власник веб-сайту” та вимога використання цифрового підпису або завірення нотаріусом фізичного підпису особи створює реальні загрози для функціонування Інтернет-спільнот, які працюють за принципом добровільної участі людей у наповненні, підтриманні й організації роботи веб-сайту”, – прокоментував нові законодавчі ініціативи член правління ГО “Вікімедіа Україна” Юрій Булка.

Будь-який ресурс можна буде заблокувати, якщо на ньому буде посилання на сайт, де розміщені матеріали, що порушують авторські права.

Тому пропоновані зміни можуть створити реальні перепони для функціонування Вікіпедії.

Член правління ГО “Вікімедіа Україна”, юрист Левон Азізян зазначив, що не виключаються загрози тиску на адміністраторів та редакторів української Вікіпедії з боку зацікавлених осіб з метою вилучення невигідної для них інформації.

Тому у “Вікіпедії” вимагають у жодному разі не приймати пропоновані зміни у такій редакції.

“Доцільним є проведення довготривалого, широкого, багатостороннього та об’єктивного громадського обговорення за участі експертів із усіх ключових сфер з метою усунення всіх недоліків і прогалин, існування яких може дати можливість для будь-яких зловживань або перешкоджань законній діяльності громадян у мережі Інтернет та обмежень свободи слова”, – підсумував Булка.