Журналістка Азербайджанської служби «Радіо Свободи», яка з грудня 2014 року перебуває в ув’язненні на батьківщині, отримала премію імені Барбари Голдсміт від Американського PEN-центру. Про це повідомляє сайт «Радіо Свободи».

Премія імені Барбари Голдсміт – це нагорода для тих репортерів, яких переслідують за їх професійну діяльність. На церемонії на честь Хадіджи Ісмайлової в Нью-Йорку зібрались більше 800 чоловік, серед них колеги журналістки з Азербайджанскої служби.

Хадіджа Ісмайлова відома серією журналістських розслідувань, в яких викривала корупційні зв’язки оточення та родини президента Азербайджану Ільхама Алієва. Зокрема, завдяки її матеріалам стало відомо, що одним з найбільших мобільних операторів країни через офшорні компанії володіють дочки Алієва.

Серед інших розслідувань Хадіджі – зв’язок сім’ї президента з діяльністю національної авіакомпанії і золотодобувних підприємств, приховані тендери, які вигравали тільки наближені до Алієва люди, а також елітна нерухомість, якою володіє сім’я президента по всьому світу.

Влада не звертала формальної уваги на розслідування Хадіджи Ісмайлової. Але зробила більш жорсткими правила доступу до інформації про власників компаній, фактично приховавши їх від громадськості. У 2013 році Ісмайлову затримали на акції протесту в Баку та присудили до виконання 220 годин громадських робіт.

5 грудня 2014 року її заарештували знову, за підозрою у підбурюванні до вчинення самогубства. У лютому журналістці висунули нові звинувачення – у привласненні коштів у великих розмірах та незаконній підприємницькій діяльності. Повідомлялося, що журналістці загрожує позбавлення волі до 12 років.

Турал Мустафаєв, якого Хадіджа Ісмайлова нібито довела до спроби самогубства, відмовився від своїх претензій до неї і тепер сам просить захисту від свавілля правоохоронних органів Азербайджану. Він виступив з відеозверненням, де заявив, що його били і шантажували, а також зробили невиїздним з країни.

Переслідування незалежної журналістки засудили міжнародні правозахисні організації.

Церемонія в Нью-Йорку відбулася в день, коли закінчився вже п’ятий місяць перебування Хадіджі Ісмайлової під вартою. Нагороду замість Хадіджі отримав азербайджанський дисидент Емін Міллі. Він і сам провів в ув’язненні півтора року. Емін перебував в опозиції до уряду, а судили його, за офіційною версією, за бійку в ресторані.

Премію імені Барбари Голдсміт (її офіційна назва “Свобода писати”) вручає міжнародний ПЕН-клуб, афілійованим членом якого є Американський ПЕН-центр. Премія Барбари Голдсміт вручається з 1987 року. З 42-х її лауреатів на момент вручення 38 перебували у в’язниці. Серед журналістів республік колишнього Радянського Союзу нагороду вже отримували Мамадалі Махмудов з Узбекистану в 2001 році і Рахім Есенов з Туркменістану в 2006-му.