10 лютого Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до Закону України “Про захист суспільної моралі” (щодо державного нагляду)», який передбачає ліквідацію Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі (НЕК) як державного органу. За відповідний законопроект № 1647 за основу і в цілому проголосували 245 народних депутатів. Про це пише “Телекритика”.
Результати голосування по фракціях розподілилися таким чином: «Блок Петра Порошенка» – 104, «Народний фронт» – 42, «Опозиційний блок» – 20, позафракційні – 12, «Самопоміч» – 25, Радикальна партія Олега Ляшка – 18, «Економічний розвиток» – 0, «Батьківщина» – 13, «Воля народу» – 11.
Нагадаємо, автором законопроекту № 1647 є перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики Ольга Червакова. Закон передбачає вилучити із законодавства згадки про Національну експертну комісію з питань захисту суспільної моралі (НЕК), поклавши її функції на інші державні органи.
Відповідно до закону кіно-, аудіо- і відеопродукція, що має обмеження глядацької аудиторії, а також спеціалізовані ЗМІ сексуального чи еротичного характеру мають проходити процедуру реєстрації в Держкіно та Мін’юсті, а не ліцензування і реєстрації, як це передбачав чинний закон «Про захист суспільної моралі».
Повноваження встановлювати критерії віднесення продукції до такої, що має порнографічний характер будуть передані від НЕК Міністерству культури.
Контроль за додержанням вимог законів у сфері захисту суспільної моралі в межах своєї компетенції, відповідно до пропонованих змін, мають здійснювати:
– Міністерство внутрішніх справ;
– центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері культури (Мінкульт);
– центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кінематографії (Держкіно);
– центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства;
– Державний комітет телебачення і радіомовлення;
– Національна рада з питань телебачення і радіомовлення.
Громадський контроль у сфері захисту суспільної моралі мають здійснювати творчі спілки, що діють у сфері культури та мистецтв, журналістики. А державна має забезпечувати їм фінансову підтримку в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.