8 листопада в Національній спілці журналістів відбулася зустріч керівництва НСЖУ та НМПУ з виконавчим директором Союзу журналістів Македонії (Греція) Яннісом Котсіфосом, який готує спеціальний моніторинговий звіт для Європейської федерації журналістів. Про це повідомляє прес-служба НСЖУ.

Під час зустрічі обговорювалася позиція українських спілок, які бойкотують з’їзд Європейської федерації журналістів у Москві, та проект заяви, яку мають намір прийняти у Москві члени ЄФЖ щодо ситуації в Україні. «Ішлося також про стан свободи слова в Україні, актуальні проблеми українських журналістів та можливості допомоги з боку європейських колег», – повідомили в НСЖУ.

Від НСЖУ були присутні перший секретар Сергій Томіленко та секретар Сергій Омельчук, від НМПУ – голова Юрій Луканов, його заступник Андрій Яніцький, юрист Олександр Тарасов і відповідальний секретар Оксана Винничук.

Обидві українські спілки розкритикували той проект заяви, який попередньо підготували європейські колеги, оскільки в ній гостро не засуджувалася агресія Росії щодо України і звинувачувалась українська влада в нерозслідуваннях злочинів проти журналістів на сході України.

У процесі обговорення Янніс Котсіфос запропонував оновлений проект заяви, в якій ідеться про те, що Збори ЄФЖ засуджують пропаганду, яка стала характерною рисою цієї війни, і, зокрема, роль Російської держави в маніпулюванні інформацією. Засуджується також примус російських журналістів та створення таких умов, у яких вони не можуть повідомити що-небудь, що суперечить офіційній позиції.

Крім цього, обговорювалися можливі нові проекти між українськими медіа-організаціями та європейськими партнерами, пріоритетними серед яких є такі напрямки, як безпека журналістів, допомога журналістам зі сходу, а також навчальні заходи, спрямовані на розвиток суспільного мовлення та реформування комунальних медіа.

«Європейська федерація журналістів могла б ініціювати міжнародну кампанію на захист професійних прав та безпеки журналістів на сході України, при цьому акцент мав би робитися на неприпустимості тримання в полоні журналістів», – запропонував перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко.

Сергій Томіленко, Сергій Омельчук і Янніс Котсіфос

Також представник ЄФЖ Янніс Котсіфос поспілкувався із журналістами, які постраждали при виконанні професійних обов’язків в часи Євромайдану в Києві та в зоні бойових дій на Сході України.

Спеціальний моніторинг про актуальні проблеми журналістів України та діяльність професійних організацій – НСЖУ і НМПУ – буде презентовано в ході З’їзду ЄФЖ в Москві, що відбудеться 20-22 листопада.

Сергій Томіленко, Сергій Омельчук і Янніс Котсіфос

Сергій Томіленко, Сергій Омельчук і Янніс Котсіфос

Нагадаємо, станом на 23 вересня бойкот проведенню конференції Європейської федерації журналістів у Москві оголосили делегації з України, Польщі, Білорусі, Грузії, Угорщини, Люксембургу, Словаччини, Нідерландів, Фарерських островів. Не визначилися делегації з Бельгії, Болгарії, Чехії, Німеччини, Латвії та Португалії. Делегації з 23 країн світу підтвердили свою участь в заході.