Національну спілку журналістів України та Незалежну медіа-профспілку прийнято до Європейської федерації журналістів. Таке рішення ЄФЖ було озвучено під час відкриття триденної Конференції з питань безпеки, свободи слова та розбудови сильних спілок та профспілок журналістів у Східноєвропейському регіоні, що розпочала роботу 21 листопада у офісі Національної спілки журналістів України. У відкритті Конференції взяли участь голова НСЖУ Олег Наливайко, голова НМПУ Юрій Луканов, Президент ЄФЖ та Президент Данської спілки журналістів Могенс Бліхе-Б’єррегард, голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко.
Першим заходом Конференції став Семінар Європейської федерації журналістів на тему проблемних питань некоректного оформлення трудових відносин журналістів у Східній Європі. На Семінар винесено питання створення професійних організацій та осередків, залучення до них нових членів через нові медіа. Також порушуються проблеми взаємин ЗМІ із політиками, втручання в роботу журналістів, обговорюється роль спілок у захисті трудових прав своїх членів тощо.
Голова Комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко звернув увагу на ті питання галузі, які потребують першочергового вирішення. На його переконання, треба довести до завершення прийняття законів про роздержавлення та суспільне мовлення, посилити роль медіа-організацій та соціальну відповідальність власників медіа перед суспільством.
– ЗМІ можуть декларувати підтримку європейських цінностей, але якщо питання стосується коштів, то так само розміщують матеріали на підтримку Митного союзу. Медіа повинні розуміти, що вони живуть у суспільстві. Натомість помічаємо відсутність відповідальності, зокрема, на телебаченні, – прокоментував Микола Томенко.
Голова Національної спілки журналістів України Олег Наливайко окреслив головні проблеми українського медіа-простору.
За його словами, одна з проблем полягає у тому, що медіа-ринок ще не відійшов від кризи 2008 року, і це впливає на професійні стандарти, спричиняючи велику кількість «джинси» у ЗМІ.
– Крім цього, багато засобів масової інформації належать олігархам, для яких це не профільний бізнес, а часом – іграшка чи данина моді. І це негативно позначається на ситуації. Серед ноу-хау останнього року – зламування поштових скриньок громадських медіа-активістів, створення клонів відомих видань, поява фейкових новин, які потрапляють в інформаційні агентства.
Голова НСЖУ також звернув увагу на недостатній рівень підготовки журналістських кадрів за браком професійних викладачів. Адже та велика кількість навчальних закладів, яка готує журналістів, не в змозі забезпечити потрібний викладацький склад. За його словами, вирішення потребує і ухвалення важливих медіа-законів, яке постійно відкладається, та прийняття національної прес-карти.
Звертаючись до колег, Олег Наливайко звернув увагу на необхідність обговорення питань журналістської етики, існування преси в умовах роздержавлення, ролі блогерів, безкарності за порушення прав працівників ЗМІ. Також голова НСЖУ запропонував Європейській федерації запровадити власний індекс свободи слова для країн колишнього Радянського Союзу, який би був максимально прозорим та об’єктивним.
Голова Незалежної медіа-профспілки Юрій Луканов сказав, що сьогоднішня конференція є складовою більш глобального процесу. Україна готується підписати угоду про асоціацію з ЕС. Вона інтегрується на Захід, але в той же час залишається мостом між Сходом і Заходом. Українські журналісти, які дуже активні у сфері захисту своїх прав, могли б відігравати таку ж роль – мосту між Заходом і Сходом, стати центром взаємного збагачення досвідом між колегами. В кінцевому підсумку сприяти поширенню європейських демократичних цінностей на території колишнього СРСР. І ця нинішня конференція, де зібралися колеги з різних країн Європи, може стати кроком в цьому напрямку.
Президент ЄФЖ Могенс Бліхе-Б’єррегард наголосив на важливості проведення цієї Конференції та розвитку співпраці, адже мета ЄФЖ – створення міцних осередків по всій Європі.
– Ми розуміємо, що ви стикаєтеся з фундаментальними питаннями безпеки журналістів, і ці загрози відрізняються від того, що є в Західній Європі, – сказав він.
Президент ЄФЖ запевнив, що випадки порушення прав журналістів в Україні не будуть залишені без уваги європейської спільноти та порушуватимуться на найвищому рівні.
– Щоб бути сильними, нам потрібен сильний альянс, – зазначив пан Могенс Бліхе-Б’єррегард.
Нагадаємо, у суботу 23 листопада в рамках Всесвітнього дня проти безкарності відбудеться тиха хода журналістів та представників медіа-організацій по Хрещатику на згадку про колег, які загинули, виконуючи професійний обов’язок. Цього дня у Конференції приєднається Президент Міжнародної федерації журналістів Джим Бумела.