Незалежна медіа-профспілка України змушена констатувати нову хвилю порушення трудових прав журналістів.
Днями члени НМПУ з “Першого каналу” (Національна телекомпанія України) повідомили про ряд порушень прав працівників на підприємстві. По-перше, на телеканалі відбуваються скорочення персоналу за непрозорими критеріями. По-друге, у працівників примусово вираховують із заробітної платні 1500-1800 грн, що становить майже 50% їхнього заробітку. Профспілка працівників культури звернулася до Кабінету міністрів з проханням роз’яснити причини вирахувань, а у Кабміні повідомили, що не давали розпоряджень щодо таких стягнень. По-третє, працівників телеканалу керівництво змушує писати заяву про відпустку за власний кошт на період травневих свят.
У березні працівники телеканалу “ТВі” повідомили про порушення їх трудових прав та гарантій. Керівництво каналу заборгувало працівникам заробітну платню за чотири місяці, більшість співробітників працювали за усним трудовим договором. Слідчі Голосіївського РУ ГУМВС України в м. Києві з невідомих причин не внесли відомості про злочини проти трудових прав до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР).
Минулого року телеканал Jewish News One, який згодом став Ukraine News One, припинив своє існування. Більш ніж 50 працівників не отримали заробітну платню за 3-4 місяці, компенсації у зв’язку зі скороченням, трудових книжок на руки та розірваних трудових договорів. Близько року цією справою займаються міліція, прокуратура, інспекція з охорони праці, проте ситуація і досі залишається не вирішеною. Крім того, минулої осені у міліції справу навіть закрили й поновили тільки після пікету, а активним журналістам навіть погрожували розправою.
У березні 2013 року проблема з порушенням трудових прав була у працівників ТОВ “ІТ Стандарт”. З ситуацією штучного банкрутства та масової невиплати зарплат і розрахунків працівникам підрозділу телеканалу 1+1 розбиралися міліція, прокуратура та податкова. Однак справа до логічного кінця доведена не була.
“На жаль, останнім часом подібна практика стає все поширенішою не тільки в столиці, а й по областям України. І злочини, пов’язані з порушенням трудових прав журналістів, не знаходять належного розслідування з боку міліції. Ще гірше те, що журналісти не завжди готові захищати свої права”, – зазначив заступник голови НМПУ Олександр Тарасов.
Незалежна медіа-профспілка України закликає журналістів:
- не дозволяти порушувати власні права;
- не толерувати випадки порушень прав колег;
- повідомляти про порушення своїх професійних прав юридичне бюро НМПУ та інші журналістські організації;
- проявляти журналістську солідарність не на словах, а в дії.
За словами голови юридичного бюро НМПУ Юки Гаврилової, захистити права журналістів можна лише тоді, коли вони не боятимуться вголос говорити про свої проблеми.
“В Україні відбулась Революція Гідності, якій багато в чому сприяли й журналісти. Вони ризикували життям, коли робили відеотрансляції з барикад, створювали неймовірні фотороботи та писали прекрасні тексти. Але самі зазнають утисків у власних професійних правах. Приховане працевлаштування, чорні зарплати та неоформлені стосунки з роботодавцем не тільки з боку керівництва та власників медій, а й мовчазна згода на це самих журналістів, ведуть до знецінення професії та сплюндрування журналістської гідності. Й зламати цю ситуацію можна лише спільною боротьбою за власні права”, – наголошує Гаврилова.
ВПС «НМПУ» засадничо відстоює неухильне дотримання професійних прав журналістів, гарантоване державою.