Під час тренінгу 12 грудня представник «Репортерів без кордонів», автор українського посібника з безпеки журналістів Оксана Романюк оприлюднила цьогорічні данні щодо нападів на журналістів.
За її словами, «кількість нападів та злочинних дій, вчинених щодо журналістів, цього року збільшилась майже в два з половиною рази у порівнянні з минулим роком . І дуже сумно на цьому фоні виглядає статистика застосування 171 статті, яка передбачає відповідальність за перешкоджання журналістській діяльності».
Загалом, у 29 випадках, коли журналісти звертались до правоохоронних органів, не лише не було покарано винних, а й не було порушено справу за 171 статтею.
За словами О. Романюк, цього року було порушено лише 4 справи за перешкоджання журналістській діяльності, але й це сталося завдяки тиску медіа-організацій.
Експерт також розповіла про основні правила поведінки журналістів на масових акціях протесту, звернувши увагу на те, що у деяких випадках журналісти можуть бути самі винні у травмах, які вони отримують під час висвітлення таких акцій.
На семінарі йшлося про правильну ідентифікацію журналістів при висвітленні акцій демонстрацій та діяльності правоохоронних органів. На переконання О.Романюк основними засобами ідентифікації на сьогодні в Україні є редакційне посвідчення або прес-карта професійної спілки, як додаткові засоби можуть бути використані наліпки нашивки, пов`язки та жилети із написом «Преса».
Також, за словами експерта, йдучи на завдання, журналістам не завадить мати з собою роздруківку витягів із наказів (988 та 986) про сприяння роботі ЗМІ з боку правоохоронних органів.
О.Романюк також наголосила, що запорукою безпеки журналіста є знання законів, публічність та солідарність і закликала у випадках порушень писати заяви до правоохоронних органів, аби не породжувати безкарність.
В рамках тренінгу також був презентований український посібник з безпеки журналістів, виданий за підтримки Міжнародної федерації журналістів. Всі учасники отримали екземпляри посібника, де зібрані поради журналістам, які отримують погрози, потерпають від нападів, стикаються з тиском або працюють у гарячих точках. Посібник також містить певну велику кількість довідкової інформації, корисної для журналістів, які працюють у «полі».
Посібник був проілюстрований фрагментами з документального фільму, який був знятий на замовлення МФЖ членом комітету НМПУ Ігорем Чайкою за фактами реальних нападів на журналістів в Україні.
Організатор семінару, член комітету НМПУ, Ольга Падірякова також розказала присутнім про переваги членства в медіа-профспілці.
«Я вважаю, що членство у профспілці – це не лише легітимний захист трудових прав у ЗМІ, не лише фахова юридична допомога чи міжнародна прес-карта, профспілка – це можливість для активних людей, які хочуть робити зміни на краще у медіа-сфері, а можливо і у всьому суспільстві» – уклала О.Падірякова.
Організатори семінару з безпеки у Львові також у якості експертів взяли участьу тренінгу зі взаємодії правоохоронних органів зі ЗМІ, який за підтримки ОБСЕ проходив у відділенні Львівського обласного управління МВС.
О.Романюк та О.Падірякова виступили в дискусії з обговорення національної прес-карти, а також активно брали участь у рольовій грі, за правилами якої журналісти і правоохоронці помінялися місцями.