В Апеляційному суді Чернівецької області відбулось судове засідання щодо розгляду порушення прав журналістки Юлії Сафтенку. Старший юрист Незалежної медіа-профспілки України Олександр Тарасов відстоює у судах позицію медійниці.
Сторони давали пояснення щодо ситуації звільнення Юлії Сафтенку з посади головного редактора телеканалу ТВА через звинувачення у прогулах. У процесі виявилось, що на цьому медіа-підприємстві в принципі відсутнє регулювання трудових прав працівників – ані внутрішнього трудового розпорядку, ані посадових інструкцій.

Захисник ТОВ ТРК «ТВА» Денис Марчук, який представляв на засіданні суду позицію відповідача, наполягав на тому, що «головний редактор – це не журналіст». Тому на нього буцім-то не можуть поширюватись права журналіста. Марчук продовжує наполягати, що 25 та 28 липня 2014 року Сафтенку мала прогули. За його словами, 25 липня екс-редактор була відсутня на робочому місці більше 3 годин, а 28 липня – цілий день.

«Національне та міжнародне законодавство визначає, що журналіст – це творчий працівник, який збирає, обробляє та поширює інформацію через медіа. Тобто, журналіст – це не посада, а професія, в межах якої існує певна ієрархія: кореспонденти, редактори, головні редактори», – наголошує старший юрисконсульт НМПУ Олександр Тарасов.

За його словами, суд першої інстанції однобоко підійшов до показів свідків, на чому він і наголосив на засіданні Апеляційного суду. «Суд першої інстанції надав перевагу показам свідків відповідача. Проте, й вони не підтвердили однозначно наявність прогулів – свідки лише зазначали, що або не пам’ятають, або не бачили Сафтенку на робочому місці 25 липня після 15:00. Крім того, акт про відсутність на робочому місті складався без членів комісії – свідків Олени Крохмаль, Наталі Костів та Мар’яни Кобель. Підписувався ними за усним розпорядженням керівниці відділу кадрів Олени Паламар. А 28 липня журналістка знімала сюжет про земельні оборудки посадовців Сокирянської райради, чому й була відсутня в приміщенні редакції», – розповів захисник.

Варто також зауважити, що роботодавець нарахував Юлії Сафтенку заробітну плату за повний місяць роботи у липні 2014 року. Тобто не стягнув суму за прогули, які стали причиною звільнення. Це може свідчити про те, що ці прогули були «вигадані» пізніше.

Після тривалого засідання колегія суддів прийняла рішення продовжити розгляд справи 20 травня 2015 року об 11:00. Також судді запропонували сторонам конфлікту укласти мирову угоду.

НМПУ вже повідомляла про перебіг першого засідання апеляційної інстанції, яке відбулось 29 квітня 2015 року.

Нагадаємо, Юлію Сафтенку звільнили з посади головного редактора каналу ТВА в серпні 2014 року, звинувативши у прогулах. Разом з нею роботу втратив журналіст Іван Гончарук за тією ж статтею. Проте, журналісти вважають це політичним тиском через вихід сюжету «Сокирянське князівство або Межигір’я в мініатюрі» про будинок екс-голови Сокирянської райдержадміністрації Василя Козака. Матеріал був присвячений земельним оборудкам посадовців Сокирянської райдержадміністрації, в тому числі там йшла мова про звинувачення місцевою громадою у причетності до цих махінацій колишнього першого заступника прокурора Чернівецької області Станіслава Банчука та Генеральної прокуратури України. Адже звільнення стали наслідком відмови опублікувати спростування та позов пана Банчука до суду. Цю справи юристи НМПУ виграли – суд ухвалив рішення на користь журналістів. Співвласниці телеканалу Оксана Козлан та Людмила Пишна самоусунились від вирішення питань трудового конфлікту. Варто зауважити, що пані Людмила є дружиною українського політика й банкіра, голови правління «Ощадбанку» а також кума Арсенія Яценюка Андрія Пишного. Але приналежність до владного клану не заважає власникам телеканалу ТВА порушувати трудові права журналістів.

ВПС «НМПУ» засадничо відстоює неухильне дотримання професійних прав журналістів, гарантоване державою.