Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) привітали як крок до припинення безкарності в Україні вирок генералу Олексію Пукачу за вбивство Георгія Гонгадзе, яке суд ухвалив у в Києві 29 січня. Федерація приєдналася до її дочірніх організацій в Україні та Європі, вітаючи рішення, якого довго і наполегливо домагалися колеги і сім’я вбитого журналіста.
«Після більш ніж десятиліття невпинної прагнення до справедливості у справі Гонгадзе засудження його вбивці є дійсно гарною новиною, – сказав Джім Бомбела, президент Міжнародної федерації журналістів, – На жаль, рішення виглядає лише як часткова справедливість, оскільки інші особи, які брали участь у його вбивстві, досі захищені від відповідальності».
Українські ЗМІ повідомили, що суд визнав генерала Пукача, колишнього начальника відділу нагляду в МВС, винним в удушенні журналіста і засудив його до довічного ув’язнення. Обвинувачений, який зізнався у вбивстві в 2009 році, повідомив суду: вбивство було замовлено колишнім президентом Леонідом Кучмою, колишнім керівником його адміністрації Володимиром Литвиним і колишнім міністром внутрішніх справ Юрієм Кравченком, який помер у 2005 році за підозрілих обставин.
Прокуратура пред’явила звинувачення Кучмі в 2011 році, але відмовилася від них, посилаючись на відсутність доказів. Суд над Пукачем був проведений за зачиненими дверима, за обмеження доступу родичів загиблого до слухань, що викликає підозри в замовчуванні справи.
Георгій Гонгадзе, видавець інтернет-газети «Українська Правда», був викрадений 16 вересня 2000 року, і його тіло було знайдено пізніше обезголовленим. Журналіст розслідував корупцію на вищих рівнях українського уряду на чолі з колишнім президентом Леонідом Кучмою. Оприлюднення секретних записів, на яких Кучма дав наказ міністру МВС дав наказ вбити Гонгадзе, викликало звинувачення в його причетності до злочину.
МФЖ очолила журналістську кампанію, яка ставила за мету справедливо засудити вбивць. Підрозділ МФЖ Європейська федерація журналістів попередила, що невдача із затриманням всіх підозрюваних у вбивстві Гонгадзе призведе до затримки подальшого істинного верховенства права в Україні. МФЖ та ЄФЖ виступають проти ідеї проведення суду у закритому режимі, що може дати підстави сумніватися в справедливості вироку, і закликають до більшої відкритості в роботі.
«Ми закликаємо владу переглянути своє рішення не порушувати кримінального переслідування інших осіб, згаданих Пукачем, – додав Арне Кьоніг, президент ЄФЖ, – Вони повинні відповісти за свої діяння у відкритому для громадськості прозорому суді. Це єдиний спосіб здійснити правосуддя у справі Гонгадзе і дозволити його родині нормально жити».