Дві масові журналістські організації вимагають від української влади офіційної реакції на події в окупованому Росією Криму, пов’язані з обшуками у домівках кримських журналістів та їхніми допитами збоку окупаційних спецслужб півострова. У спільній заяві Незалежної медіа-профспілки і Національної спілки журналістів України сказано, що реакція від державних органів України тим більше потрібна, оскільки такі факти вже стали негативною тенденцією, яка свідчить про повномасштабне згортання свободи слова у Криму.

9 квітня стало відомо про обшук у квартирі колишнього заступника головного редактора видання BlackSeaNews, члена НСЖУ з 2006 року Тетяни Гучакової. Після російської анексії Криму редакція BlackSeaNews переїхала до Києва. Але Тетяна Гучакова не змогла залишити півострів через свою хвору 78-річну матір. Обшук тривав 10 годин. У Тетяни Гучакової було вилучено всю її комп’ютерну техніку. Її саму відвезли на нічний допит, який згідно норм процесуального кодексу Росії, не може тривати поза межами робочого часу співробітників спецслужб.

Наразі невідомо, в рамках якої кримінальної справи проводився обшук у її квартирі та у який процесуальний статус має журналістка.

НСЖУ і НМПУ звернулися по допомогу в отриманні інформації про затримання та сприяння в захисті прав колеги до Союзу журналістів Росії (в рамках діалогу між професійними журналістськими організаціями, ініційованого Офісом Представника ОБСЄ у справах свободи слова).

7 квітня на допит до кримського управління ФСБ була викликана колишня редактор «Центру» Анна Шайдурова. Виявилося, що вона у зазначеній кримінальній справі, яка порушена за статтею 280.1 КК РФ (публічні заклики до порушення територіальної цілісності Російської Федерації) у зв’язку з публікацією у «Центрі журналістських розслідувань» про волонтерів батальйону «Крим».

Автором публікації є член комітету медіа-профспілки Анна Андрієвська. За місцем її реєстрації у Криму 13 березня співробітниками ФСБ також був проведений обшук.

Того ж дня обшук стався і у квартирі за місцем реєстрації колишньої співробітниці «Центру журналістських розслідувань» Наталі Кокоріної. Остання також була допитана у кримському управлінні ФСБ як свідок по зазначеній кримінальній справі.

Анна Андрієвська є у цій справі підозрюваною, вона вже рік не живе у Криму, покинула його після російської окупації, що рятує її від затримання російськими спецслужбами. У той же час юристи зазначають, що ця кримінальна справа є політично мотивованою, оскільки у матеріалі не міститься жодних закликів щодо порушення територіальної цілісності Росії. Судячи з ситуації, яка склалася у Криму, незаконні дії збоку окупаційних спецслужб на півострові можуть не закінчитися тільки переліченими фактами. Але українська влада досі не відреагувала на ці випадки відвертого нахабного тиску на журналістів, громадян України на півострові.

У зв’язку з чим НСЖУ і НМПУ вимагають:

  • від Президента України та Міністерства закордонних справ України – відреагувати офіційною нотою протесту на незаконне переслідування журналістів, громадян України у Криму.
  • від прокуратури АРК, яку утворено у складі Генпрокуратури України – відкрити кримінальні провадження стосовно представників спецслужб, які чинять незаконні дії стосовно журналістів у Криму та ввести персональні санкції стосовно них в Україні.

Інформація про організацію:

Незалежна медіа-профспілка України (НМПУ) є першою всеукраїнською профспілкою працівників медіа-сфери та журналістів. Організацію було засновано у березні 2005 року. Профспілка об’єднує журналістів по всій Україні. Ця організація займається трудовими правами журналістів і працівників медіа, а також відстоює свободу слова. НМПУ має 15 регіональних організацій. Головою НМПУ є український журналіст Юрій Луканов. З 2006 року НМПУ входить до Міжнародної федерації журналістів (IFJ). У листопаді 2013 профспілка вступила до Європейської федерації журналістів. За підтримки USAID в складі НМПУ діє Юридичне бюро, яке займається юридичними консультаціями, судовим та позасудовим захистом прав членів профспілки. Також медіа-профспілка проводить тренінги з питань безпеки журналістів.