Медіа-організації всього світу засудили жорстокі напади на більш ніж 50 журналістів в Україні, що трапилися протягом останніх тижнів.

Ми, 40 медіа-організацій – членів глобальної мережі IFEX, що нижче підписалися, рішуче засуджуємо недавні напади на журналістів та мирних демонстрантів під час акцій протесту у Києві.

Під час масових демонстрацій протягом декількох днів з 29 листопада по 1 грудня 2013, за даними Інституту масової інформації (ІМІ), члена IFEX в Україні, більше 50 місцевих та іноземних журналістів були жорстоко побиті, отримали поранення від світлошумових гранат, каменів, або постраждали від сльозогінного газу.

Згідно з аналізом ситуації від ІМІ, очевидно, що багато журналістів були побиті міліцією навмисно. За словами журналістів, пред’явлення посвідчень або їхня зовнішня ідентифікація як преси не захистила їх від нападу.

Крім того, 1 грудня було здійснено напад на приміщення Спілки письменників України, де протестуючі шукали притулок від насильства, і принаймні один письменник, як повідомляється, отримав поранення, намагаючись захистити протестувальників.

На фоні наростання протестів, у яких беруть участь сотні тисяч демонстрантів, які вимагають відставки президента, міліція здійснила рейд на три опозиційних ЗМІ 9 грудня, під час якого у цих ЗМІ було вилучено комп’ютери і сервери.

Міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко заявив, що ті, хто публічно заявляють про невинність демонстрантів , затриманих міліцією, можуть зіткнутися із звинуваченнями відповідно до статті 378 Кримінального кодексу України, яка забороняє «втручання в діяльність суду». Схоже, що ця заява загрожує праву окремих осіб вільно і мирно висловлювати свою думку щодо протестів і поведінки сил безпеки.

Ми закликаємо українську владу відреагувати шляхом прийняття конкретних заходів для притягнення винних у нападах до кримінальної відповідальності, припинити обмеження свободи слова і зібрань.

Таким чином, ми закликаємо українську владу:

• Виявити і покарати винних у побитті журналістів, фотографів і операторів, які висвітлювали публічні акції в Україні з 29 листопада по 1 грудня.

• Гарантувати відсутність будь-яких незаконних обмежень права на свободу вираження поглядів.

• Впровадити видимі індивідуальні номери на шоломах солдатів спецпідрозділів міліції, відомої як «Беркут», що дозволить їх чітко ідентифікувати, і допоможе покласти край безкарності за їхньому зловживанню службовим становищем.

• Вимагаємо негайної відставки міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, який несе відповідальність за дії міліції і, зокрема, спецпідрозділу «Беркут».

Institute of Mass Information
Active Watch – Media Monitoring Agency
Afghanistan Journalists Center
Africa Freedom of Information Centre
Albanian Media Institute
Arabic Network for Human Rights Information
Association of Caribbean Media Workers
Bahrain Center for Human Rights
Canadian Journalists for Free Expression
Cartoonists Rights Network International
Center for Media Freedom and Responsibility 
Centre for Independent Journalism – Malaysia
Electronic Frontier Foundation
Foundation for Press Freedom – FLIP
Freedom Forum
Globe International Center
Independent Journalism Center – Moldova
Index on Censorship
Initiative for Freedom of Expression – Turkey
Institute for the Studies on Free Flow of Information
International Press Institute 
International Publishers Association
Journaliste en danger
Journalists’ Trade Union
Media, Entertainment and Arts Alliance
Media Foundation for West Africa
Media Rights Agenda
Observatorio Latinoamericano para la Libertad de Expresión – OLA
Pacific Islands News Association 
Pakistan Press Foundation
Palestinian Center for Development and Media Freedoms – MADA
PEN American Center
PEN Canada
Public Association “Journalists”
Reporters Without Borders
Southeast Asian Press Alliance
World Association of Newspapers and News Publishers
World Press Freedom Committee