Всі, за винятком одного, незалежні кримськотатарські засоби масової інформації, в тому числі дитячі, будуть закриті опівночі 1 квітня по закінченні терміну перереєстрації згідно з російським законодавством, заявила Amnesty International.

Незважаючи на своєчасну подачу заявок, друковані, електронні та віщальні кримськотатарські ЗМІ, яким було безпідставно відмовлено у перереєстрації або не надано відповіді від ліцензуючих органів, будуть змушені закритися. В іншому випадку їм загрожуватимуть великі штрафи та кримінальні переслідування.

“З настанням півночі всі, окрім одного, кримськотатарські медіа-ресурси, які зазнали нападів з моменту російської анексії, будуть вимушені замовчати”, — сказав Денис Кривошеєв, заступник директора програми Amnesty International по Європі та Центральній Азії.

“Цей кричущий наступ на свободу слова, представлений у вигляді адміністративної процедури, є грубою спробою придушити незалежні засоби масової інформації, змусити мовчати інакомислячих і залякати кримськотатарську громаду.”

Всі ЗМІ в Криму були зобов’язані перереєструватися відповідно до російського законодавства в квітні 2014 року. Проте тим медіа-ресурсам, які віщають кримськотатарською мовою, було неодноразово і безпідставно відмовлено в реєстрації. В той же час, багато російськомовних ЗМІ отримали ліцензії незабаром після подачі документів.

Досі успішно перереєстрували тільки один кримськотатарський ЗМІ – газету Єні-Дунья (Хоча Amnesty International пише про цю газету, НМПУ має дані лише про реєстрацію “Голосу Криму”, – ред.). Всім іншим реєструючий орган відмовив у реєстрації або затягнув процес, використовуючи формальності та наявність не вказаних “невідповідностей”.

Загальновизнаному кримськотатарському інформаційному агентству QHA було двічі відмовлено у перереєстрації. Починаючи з жовтня 2014 року безпідставні відмови на три заявки отримав і телеканал ATR, що віщає кримськотатарською мовою. Жодної відповіді стосовно четвертої заявки адміністрація телеканалу не отримала.

Ліля Буджурова, заступник директора з інформаційної політики ATR, розказала Amnesty International, що канал зупинить мовлення в 00:01 1 квітня, якщо не отримає ліцензію.

“Нас будуть переслідувати відповідно до законодавства Російської Федерації. Це передбачає серйозні наслідки, включаючи високі штрафи в розмірі до півмільярда рублів (близько $ 90 000), конфіскацію обладнання і кримінальні звинувачення проти керівництва”.

Не задовольнили заявки на перереєстрацію іншим кримськотатарським ЗМІ, включаючи радіостанцію “Майдан”, веб-сайт 15minut.org, газету “Авдет” та журнал “Йилдиз”, і їм доведеться закритися по закінченні кінцевого терміну опівночі.

Відмовили у перереєстрації навіть дитячим розважальним ЗМІ – журналу “Арманчыкъ” і популярному дитячому телеканалу “Lale”.

“Закриття дитячих телеканалів звучить як жорстокий першоквітневий жарт, але тут, звісно, не до сміху”, — сказав Денис Кривошеєв.

“Ці закриття ознаменували останню стадію в триваючому наступі на права людини у Криму, включаючи свободу вираження думок, тяжкість якого відчуває на собі пригноблена кримськотатарська меншина.”