Міжнародна журналістська мережа опублікувала п’ять порад для журналістів щодо безпеки в інтернеті, повідомляється на сайті IJNet.

Як пише видання з посиланням на тренера з цифрової безпеки Хав’єра Гарзи, журналіст має поставити собі п’ять питань, які допоможуть визначити, які кошти або методи з безпеки варто використовувати:

1. Що вам потрібно робити, щоб захистити себе, і яка інформація вам для цього потрібна?

Є багато областей онлайн-активності, які слід захищати: це зв’язок (електронна пошта, текстові повідомлення, телефонні дзвінки); зберігання інформації (в хмарі або на електронному пристрої); перегляд веб-сторінок; робота в соціальних мережах; використання інструментів і пристроїв з функцією геолокації і збереження паролів.

Щоб убезпечити таку активність, журналістам слід вчасно вжити певних заходів: завжди використовувати антивірусні програми, надійні паролі і жорсткі налаштування приватності. Це, зауважує Гарза, захистить 90% того, що ви робите в Інтернеті. Можна також використовувати інші методи, такі як безпечний зв’язок або зберігання інформації, для особливих ситуацій, коли йде робота з історіями, які вимагають більш делікатного підходу.

2. Хто хоче напасти на вас?

Зазвичай безпосередня загроза для журналістів виходить від джерел, з яких вони отримали інформацію, або від людей, про яких журналісти пишуть у своїх матеріалах, але атаки можуть також відбуватися з невідомих джерел: від людей, зацікавлених в тому, що роблять журналісти, або в інформації , якою вони володіють.

3. Хто має одночасно і бажання і здатність заподіяти вам шкоди?

Особи, зацікавлені в отриманні інформації про онлайн-діяльність журналіста, можуть дуже хотіти її отримати, але не мати можливості це зробити. І навпаки, можуть існувати люди або юридичні особи, які володіють великими можливостями, але їм зовсім не цікаво те, чим займається даний журналіст. Однак журналіст повинен мати на увазі, що хтось, хто не володіє великими можливостями, але активно прагне отримати інформацію, може удосконалити інструменти, які він застосовує, щоб зламати або перехопити інформацію; або ж хтось не дуже зацікавлений, але володіє великими можливостями, може пізніше зацікавитися онлайн-діяльністю журналіста.

4. Де ваші вразливі місця? Як ви взаємодієте з іншими в цифровому світі?

Який поштовий сервіс ви використовуєте і наскільки він безпечний? Зберігайте ви файли в зашифрованому вигляді? Тримайте ви функцію GPS у своєму телефоні завжди включеною, так що всі можуть знати, де ви знаходитесь? Журналіст повинен мати на увазі – те, чи слід йому активувати GPS, залежить від конкретної ситуації. Зазвичай, більш безпечно тримати її виключеною, але в деяких випадках, наприклад, коли ви працюєте в небезпечному середовищі, ця функція допоможе стежити за тим, де ви знаходитесь, на випадок, якщо щось трапиться і близькі будуть вас шукати.

Розміщуєте ви інформацію про своє особисте життя в соціальних мережах? Якщо так, то хто може її бачити? Наскільки захищені мобільні пристрої, якими ви користуєтеся? Якщо хтось, наприклад, вкраде ваш мобільний телефон, наскільки просто для цих людей буде отримати інформацію?

5. Які ваші сильні сторони і які інструменти ви вже використовуєте, щоб зробити себе менш уразливим?

Знання про широкий спектр доступних цифрових засобів безпеки можуть допомогти журналістам звернути слабкість в силу. Існують десятки доступних інструментів для цифрової безпеки, але вибір дуже залежить від того, що потрібно саме вам, і єдиний спосіб зрозуміти, що вам потрібно, – оцінити особистий ризик, щоб точно знати, що шукати.