Об’єднаний центр допомоги журналістам

Об’єднаний центр допомоги журналістам утворили дві журналістські членські організації – Національна спілка журналістів України та Незалежна медіа-профспілка України у квітні 2014 року. До цього спонукала гостра потреба оперативно і ефективно реагувати на нові виклики, спричинені суспільно-політичною кризою в країні, анексією Криму та початком військового конфлікту на Донбасі, а також – відстоювати і захищати права журналістів у час, коли відбулися  масові порушення професійних прав медійників (листопад 2013 року  – березень 2014 року), і не проводилося належне розслідування і покарання винних за скоєні порушення.

Мета Центру – надавати журналістам, які постраждали під час суспільно-політичної кризи в Україні, комплексну підтримку, допомогу та захист задля відновлення порушених прав та попередження безкарності, а також підвищити в цілому рівень безпеки журналістської професії, запобігати/ попереджати виникненню порушень прав журналістів та заохочувати працівників ЗМІ дотримуватися високих професійних та етичних стандартів журналістської професії, підтримувати професійну солідарність, принципи свободи слова та свободи преси.

Діяльність Центру передбачала підхід комплексного захисту прав та надання послуг журналістам, які цього потребували, а також – спільного реагування на зовнішні виклики і загрози для журналістської професії в цілому як на національному, так і на міжнародному рівнях.

Напрямки діяльності Центру:

  • Моніторинг випадків порушень прав журналістів та ЗМІ;
  • Моніторинг потреб, отриманої допомоги та інформування про можливість отримати допомогу від Центру;
  • Надання матеріальної допомоги та підтримки постраждалим журналістам;
  • Юридична допомога та підтримка;
  • Психологічна допомога та підтримка (психологічні групи та семінари-тренінги);
  • Освітній напрямок – підвищення безпеки роботи журналістів: проведення тренінгу для тренерів з безпеки журналістської професії та серії тренінгів з безпеки для журналістів у обласних центрах та у м. Києві;
  • Інформаційний напрямок: підготовка посібників, розробка рекомендації, інформування журналістської спільноти про питання безпеки, тощо.

Розгорнутий звіт діяльності Центру можна заванатажити за посиланням.

Ініціативу українських журналістських організацій підтримали колеги з Польської асоціації журналістів, Міжнародної федерації журналістів, Європейської федерації журналістів, а також – Польський прес-клуб, Благодійний Фонд Рината Ахметова «Розвиток України». Проведення тренінгів з безпеки та надання психологічної допомоги розпочалося в рамках проекту МФЖ за фінансової підтримки з боку Європейського Союзу, програми LO-TCO, Норвезької спілки журналістів, і продовжувалося в рамках проекту НМПУ, підтриманого Українським медійним проектом (У-Медіа), що виконується міжнародною неурядовою організацією Інтерньюз за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). З 2015 року НМПУ та НСЖУ провадять діяльність Об’єднаного центру завдяки проекту, підтриманому Міжнародним фондом «Відродження».