Заява з приводу вимушеного звільнення журналістів та журналісток

Комітет НМПУ поділяє стурбованість ситуацією, яка склалася внаслідок зміни власника і подальшим вимушеним звільненням журналістів медіа-корпорації ZIK. На жаль, ми навіть не знаємо чіткої цифри журналістів, що звільнилися, за деякими джерелами мова йде про понад 400 творчих працівників так працівниць.

Водночас Комітет НМПУ змушений визнати, що жодного спілчанина/жодної спілчанки серед звільнених немає, первинних організацій медіа-профспілки у вказаній медіа-корпорації не створювалося. Відтак у Комітету НМПУ на сьогодні немає жодних правових та організаційних важелів щодо захисту трудових прав та інтересів журналістів, які, вочевидь, потерпіли від істотних змін умов праці.  НМПУ невідомо, чи укладена Редакційна угода в колективі, чи укладалася Колективна угода, в якій могли бути передбачені гарантії дотримання принципів редакційної політики. НМПУ, не маючи свого представництва на підприємстві не мало і не має правових підстав для моніторингу даної ситуації та можливості втручання.

Сьогодні ми, як і багато експертних організацій та творчих спілок у цій ситуації можемо лише висловлювати занепокоєння, звертати увагу органів влади, громадськості, міжнародних організацій. Але до того ж ми ще  маємо можливість звернутися до журналістів і журналісток з пропозицією подумати над тим, щоб подібна ситуація більше не могла повторитися, щоб творчі і професійні права журналістів/журналісток не могли бути розтоптані чи то новим власником, чи то новою політичною/економічною ситуацією в країні. Комітет НМПУ пропонує розглянути дієві механізми захисту трудових прав, серед яких є об’єднання у професійні спілки, створення і підписання із власниками підписання Колективних угод, Засад редакційної політики тощо.

Сила будь-якого професійного руху, особливо журналістського – у його єдності. Ми сьогодні як ніколи гостро потребуємо виявів журналістської солідарності і взаємодопомоги. Суворі реалії сьогодення вимагають від нас рішучих дій та щоденної  готовності відстоювання професійних прав.

Залиште коментар