Відкритий лист Голові Спілки австрійських журналістів

Вельмишановний пане Фред Тернгайм!

З подивом дізналися із медіа про Вашу заяву (https://orf.at/stories/3114397/), яка, на нашу думку, була викликана емоціями і містить більше політичної, ніж журналістської складової. Нам прикро констатувати, однак  саме частину Вашої заяви про «неготовність України до вступу в ЄС» почали тиражувати медіа і тим самим негативно впливати на ту вже сформовану більшість  українського суспільства, яким близькі цінності європейської демократії та свободи слова. Ситуація в Україні на сьогодні настільки політично загострена, що навіть одна необережна заява може розвернути політичний процес нашої країни в бік до автократії і національної окупації. Тому надзвичайно шкодуємо, оскільки українські журналісти, як  і все українське суспільство, заплатило чималу ціну, щоб нарешті знову стати на шлях цивілізованого європейського розвитку.

Як повідомила 8 березня  на своїй сторінці у ФБ українська політикиня (в минулому – журналістка) Ольга Червакова, шефу українського бюро австрійського телеканалу ORF Крістіану Вершютцу (Christian Wehrschütz) заборонили в’їзд до України на 1 рік. Ми  вже відправили запит до СБУ з проханням дізнатися про обґрунтованість даного рішення, на основі цієї відповіді та інших консультацій ми зможемо прийняти зважену позицію. Також до зваженості і стриманості (особливо в питаннях політичної оцінки цілих країн) закликаємо і наших колег із австрійської журналістської спільноти. Ми також маємо критичні зауваження до вітчизняних спецслужб, однак висловлюємо їх лише на основі підтвердженої інформації, тоді ж і просимо і закордонних колег про підтримку, яку глибоко цінуємо.

Поки що у наявній у нас інформації йдеться про поширення пропаганди і дезінформації, яка пов’язана із іменем згадуваного австрійського журналіста. Ще ми можемо стверджувати про питання безпеки не стільки держави, скільки самого журналіста. На жаль, поки можна припустити, що саме непідтверджені і різкі заяви самого журналіста наприкінці минулого року стали підставою для цієї ситуації, в якій він опинився. Також, за попередньою інформацією, пан Вершютц неодноразово порушував українське законодавство під час своїх поїздок на територію Кримського півострова.

Змушені також нагадати нашому австрійському колезі, що територія нашої країни, на жаль, є полем для проведення інформаційних операцій гібридної війни. Джерела цих атак відомі і вони не знаходяться в Україні – бо ж але  не на Україну працювали нещодавно викриті в Австрії шпигуни, не українського президента закликали ввести війська до Австрії нещодавно засуджені екстремісти. Також хочемо висловити сподівання, що австрійський колега підтримує діяльність міжнародної спільноти щодо розділення пропаганди і журналістики, напрацювань чітких професійних правил і нетерпимості до тих, хто прикриваючись журналістським посвідченням насправді провадить пропагандистську або екстремістську діяльність.

Закликаємо австрійських колег, які вірні професійним принципам журналістики, до спільного діалогу задля утвердження свободи слова на теренах Східної Європи, професійних стандартів, протистояння дезінформації. Важливим також є напрацювання дієвих механізмів протидії імовірних зловживань спецслужб стосовно до журналістів. Роботи, як ми бачимо, багато. Тож, напевне, настав час не емоційних заяв, а прагматичної роботи.

З солідарним привітом,

за дорученням Комітету НМПУ

Сергій Штурхецький

Залиште коментар