Заява голови Комітету Незалежної медіа-профспілки України щодо реакції міжнародних партнерів на заборону в’їзду в Україну очільнику СЖР

Інформація про те,  що Службою Безпеки України  « в інтересах забезпечення національної безпеки України, 22 лютого 2018 року громадянину Російської Федерації Соловйову Володимиру Геннадійовичу (голова Союзу журналістів Росії – НМПУ) винесено постанову про заборону в’їзду в Україну терміном на три роки», оприлюднена 18 липня цього року на сайті Незалежної медіа-профспілки України, викликала неабиякий резонанс як в самій Росії, так і серед наших колег на Заході.

І якщо риторика СЖР, озвучена на їх офіційній сторінці в Інтернеті «вустами» російського МЗС: «тотальна зачистка інформаційного простору», «відверте нехтування демократичними принципами забезпечення свободи висловлення думки на (!) Україні», «закликаємо західних кураторів київського режиму вжити дієвих заходів по припиненню подібних дій своїх підопічних» жодного подиву не викликає, то спільна заява Міжнародної та Європейської федерацій журналістів (IFJ/EFJ) з цього приводу викликає «глибоке занепокоєння».

Наші колеги, посилаючись у своїй заяві на НМПУ як джерело інформації, тим не менш, навіть не уточнюючи, негайно оголосили свій вердикт, назвавши рішення СБУ «загрозою для права на свободу висловлення» та «грубим порушенням права на свободу слова і свободу журналістики, що замаскована ніби-то (!) захистом національної безпеки».

Між тим, і в Національній спілці журналістів України (яка, як і НМПУ, є повноправним членом Міжнародної та Європейської федерацій журналістів) назвали виправданою заборону на в’їзд в Україну голові Спілки журналістів Росії Володимиру Соловйову: «Ми вважаємо, що потрібно дотримуватися законів України, в тому числі щодо перетину адмінкордону з Кримом. У цьому випадку заборона має цілком законні підстави», – повідомила перший секретар НСЖУ Ліна Кущ.

Хочу нагадати шановним колегам з IFJ/EFJ, що крім порушення Закону України та незаконного в’їзду на територію Криму, пан Соловйов, зокрема, зустрічався з так званим «головою республіки» Сергієм Аксьоновим, включеним  до санкційних списків Євросоюзу та США як особа, що загрожує миру, безпеці, стабільності, суверінитету та територіальній цілісності України  і проти якого правоохоронними органами України порушено кримінальне провадження за насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу в Україні.

Крім того, на моє глибоке переконання, очільник Союзу російських журналістів у своїй діяльності порушує не тільки Закони України, а й фактично всі 10 Міжнародних принципів журналістської етики, в тому числі і Принцип IX « Попередження війни та інших негативних подій, що перешкоджають розвитку людства» який  «вимагає від журналіста утримуватися будь-яких форм виправдання агресії, насилля, ненависті й дискримінації»!

Натомість, як добре відомо, під час незаконного «кримського вояжу» пан Соловйов, між іншим, нагороджував «кримських активістів інформаційної сфери відзнаками СЖР «За заслуги». Боюсь, ці «заслуги» також є достатньо сумнівними як з огляду на загальнолюдські цінності, так і Міжнародні принципи журналістської етики.

Хочеться вірити, що поспішна спільна заява Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, синхронізована в часі з заявою російського МЗС, не є фактором політичного тиску і шантажу, а лише прикрим збігом обставин.

 

Ігор Чайка,

Голова Комітету

Незалежної медіа-профспілки України

Залиште коментар