Напади на журналістів на Дніпропетровщині має розслідувати СБУ, – заява

Спільна заява Національної спілки журналістів України і Незалежної медіа-профспілки України щодо небезпечної ситуації з залякуванням ЗМІ та створення атмосфери терору у місті Кам’янському Дніпропетровської області.

 

10 липня 2018 року в Кам’янському невстановлені особи підпалили редакцію газети «Событие» (головний редактор – Олена Міхолажина), яка орендує приміщення в офісній будівлі, розташованій в центрі міста. Немає сумнівів, що цей підпал був ретельно спланований, адже злочин був скоєний усього через 10 хвилин після того, як останній працівник залишив приміщення редакції. Враховуючи, що вогнем пошкоджено майно редакції, на якому газета готувалася до друку в цей день, метою злочину було не тільки залякування журналістів видання, але й спроба зірвати вихід газети.

Особливе занепокоєння ситуацією у Кам’янському викликає той факт, що цей підпал став п’ятим випадком за останні півтора роки, коли об’єктом злочину стає майно редакторів, що працюють в місті.

Так, в ніч з 12 на 13 лютого 2017 року невідомі підпалили автівку головного редактора газети «Город 5692» Сергія Гузя. В ніч з 24 на 25 лютого 2017 року невідомі підпалили автівку головного редактора газети «Антимафія» Станіслава Милославського. В ніч з 30 на 31 березня 2017 року невідомі підпалили місцеву друкарню, в який був надрукований свіжий номер газети «Антимафія». Зранку 31 березня 2017 року невідомі серед міста напали на головного редактора газети Станіслава Милославського та силою відібрали вцілілий від пожежі наклад газети. Ввечері 18 листопада 2017 року невідомі підпалили гараж головного редактора газети «Событие сегодня» Михайла Балтакси.

До того ж, журналісти стикаються з погрозами на свою адресу. Найбільш небезпечним був випадок, який стався 30 грудня 2016 року, коли під офіс газети «Событие сегодня» підклали коробку з гранатами та запискою з погрозами. 6 квітня 2017 року невідомий надіслав погрозу відрізати голову головному редактору газети «Город 5692» Сергію Гузю.

Жоден з цих випадків не розслідуваний попри те, що по окремим з них справи брались на контроль на найвищому рівні правоохоронних органів.

Нападів та погроз зазнали редактори більшості комерційних видань міста. В Кам’янському створюється реальна атмосфера терору та залякування журналістів, які пишуть критичні матеріали про роботу місцевих органів влади, корупцію та інші порушення.

Свідомі та цілеспрямовані підпали майна редакцій і журналістів, їх постійне залякування, унеможливлює вільну роботу преси та підпадають під ознаки тероризму відповідно до статті 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом». Враховуючи систематичність та безкарність цих злочинів, ми вимагаємо від Служби безпеки України об’єднати усі випадки та порушити справу за статтею 258 Кримінального кодексу України (терористична діяльність).

Ми вимагаємо швидкого та ефективного розслідування цих злочинів,  доки безкарність не призвела до ще більшої трагедії. Вільна та чесна робота журналістів у Кам’янському має бути не тільки гарантована, але й забезпечена державою.

Залиште коментар