Роздержавити і чимшвидше: Мінкульт зустрівся з редакціями культурних видань

3 лютого в Міністерстві культури України відбулася зустріч між редакторами видань, що входять до складу ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» та їх співзасновниками  – представниками творчих спілок, профспілки працівників культури і власне Мінкультом, в особі першого  заступника Міністра Світлана Фоменко. До обговорень долучились й голова НМПУ Ігор Чайка, голова КМО НМПУ Юка Гаврилова та юрисконсульт профспілки Олексій Ржанов.

15673074_1781520608755937_2024541405584256364_n

На жаль, пані Фоменко ухилилась від обговорення проблеми підвищення зарплат журналістам видавництва, зосередившись на питаннях «роздержавлення» ЗМІ.

«Ми обговорили усі критичні проблеми і перспективи майбутнього. Міністерством озвучено  ряд пропозицій на  підтримку друкованих видань вже після завершення процесу реформування, і гадаю що трудовий колектив редакцій  розгляне їх найближчим часом», – коментує зустріч директор НГЖВ Андрій Щекун.

Головний редактор порталу «Культура» Олександр Литвиненко мав неоднозначне враження після зустрічі: «Міністерство, м’яко кажучи, не надто переймається подальшою долею наших видань, які, за своєю суттю, є некомерційними. У деяких присутніх редакторів, склалося враження  після зустрічі, що Міністерство намагається якнайшвидше позбутися відповідальності за цю патріотичну періодику».

В той час, головний редактор газети «Культура і життя» Євген Букет, готовий боротися за виживання видання й після припинення Міністерської «опіки»: «Ми передбачаємо, що Міністерство культури не надто буде нас підтримувати, тому трудовий колектив редакції, який є також співзасновником газети «Культура і життя», на загальних зборах ухвалив рішення стати суб’єктом господарювання. Звісно, це – не простий шлях. Доведеться багато вчитися, модернізуватися, боротися за грантові кошти, за читача на ринку, але це дозволить газеті із майже столітньою історією видаватися й надалі. Ми готові навіть після роздержавлення висвітлювати діяльність Міністерства культури України на договірних умовах, зважаючи на традиції «Культури і життя», що налічують уже кілька десятиліть».

Перший заступник Голови НМПУ Олександр Тарасов наполягає на тому, що Міністерство культури України в першу чергу має розібратися із заборгованістю по зарплаті перед працівниками редакцій, а тоді вже говорити про роздержавлення: «Міністерство культури хоче вести мову про роздержавлення й тільки побічно торкнутись теми зарплат. Ми будемо наполягати на тому, що спершу вирішуємо питання зарплат, а потім вже говоримо про реформування. У Мінкульту, як співзасновника, який при заснуванні видань взяв на себе «тягар» оплати праці працівників редакцій, борг по зарплаті журналістам за 2016 рік 1, 3 млн. грн., й 2,5 млн. грн. необхідно у 2017 році для того, щоб привести зарплати журналістів у відповідність до Кабмінівських постанов. Крім того, профспілка пішла на зустріч Міністерству й переглянула колективний договір, погодившись на більш збалансований фонд оплати праці для  адміністративно-технічних працівників. Це була вимога Міністерства, для того, щоб був підписаний штатний розпис на 2017 рік зі збільшеними окладами та нова структура ДП (йдеться про перетворення редакцій маркетингу і т.п. у відповідні відділи).  Але досі ані штатка, ані структура не затверджені. В січні зарплата на підприємстві виплачувалась без затвердженої штатки. Це добре, що адміністрація підприємства дотримується вимог КЗПП. А Міністерство? Схоже їх питання законності не турбує. Якщо не буде затверджено штатний розпис, є загроза, що у лютому працівники залишаться без зарплатні. Хіба що, нам вдасться переконати директора знов піти на ризик, порушити субординацію але дотриматись закону.

Я ще раз, чітко наголошую, що зареєстрований колективний трудовий спір виник між трудовим колективом НГЖВ й Міністерством культури України, а відповідно задовольнити вимоги працівників має саме Міністерство. Зробити це не складно, треба просто спільно напрацювати проект змін до закону про держбюджет. Від Міністра Євгена Нищука вимагається тільки одне – відстояти цей проект на Кабміні».

Зазначимо, що окрім питання роздержавлення, з Міністерськими очільниками нарешті вдалося узгодити дату засідання примирної комісії,  яка уповноважена вирішити КТС. Члени комісії зустрінуться 13 лютого об 11:00.

Позначки:, , ,

Залиште коментар