Роздержавити і чимшвидше: Мінкульт зустрівся з редакціями культурних видань
3 лютого в Міністерстві культури України відбулася зустріч між редакторами видань, що входять до складу ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» та їх співзасновниками – представниками творчих спілок, профспілки працівників культури і власне Мінкультом, в особі першого заступника Міністра Світлана Фоменко. До обговорень долучились й голова НМПУ Ігор Чайка, голова КМО НМПУ Юка Гаврилова та юрисконсульт профспілки Олексій Ржанов.
На жаль, пані Фоменко ухилилась від обговорення проблеми підвищення зарплат журналістам видавництва, зосередившись на питаннях «роздержавлення» ЗМІ.
«Ми обговорили усі критичні проблеми і перспективи майбутнього. Міністерством озвучено ряд пропозицій на підтримку друкованих видань вже після завершення процесу реформування, і гадаю що трудовий колектив редакцій розгляне їх найближчим часом», – коментує зустріч директор НГЖВ Андрій Щекун.
Головний редактор порталу «Культура» Олександр Литвиненко мав неоднозначне враження після зустрічі: «Міністерство, м’яко кажучи, не надто переймається подальшою долею наших видань, які, за своєю суттю, є некомерційними. У деяких присутніх редакторів, склалося враження після зустрічі, що Міністерство намагається якнайшвидше позбутися відповідальності за цю патріотичну періодику».
В той час, головний редактор газети «Культура і життя» Євген Букет, готовий боротися за виживання видання й після припинення Міністерської «опіки»: «Ми передбачаємо, що Міністерство культури не надто буде нас підтримувати, тому трудовий колектив редакції, який є також співзасновником газети «Культура і життя», на загальних зборах ухвалив рішення стати суб’єктом господарювання. Звісно, це – не простий шлях. Доведеться багато вчитися, модернізуватися, боротися за грантові кошти, за читача на ринку, але це дозволить газеті із майже столітньою історією видаватися й надалі. Ми готові навіть після роздержавлення висвітлювати діяльність Міністерства культури України на договірних умовах, зважаючи на традиції «Культури і життя», що налічують уже кілька десятиліть».
Перший заступник Голови НМПУ Олександр Тарасов наполягає на тому, що Міністерство культури України в першу чергу має розібратися із заборгованістю по зарплаті перед працівниками редакцій, а тоді вже говорити про роздержавлення: «Міністерство культури хоче вести мову про роздержавлення й тільки побічно торкнутись теми зарплат. Ми будемо наполягати на тому, що спершу вирішуємо питання зарплат, а потім вже говоримо про реформування. У Мінкульту, як співзасновника, який при заснуванні видань взяв на себе «тягар» оплати праці працівників редакцій, борг по зарплаті журналістам за 2016 рік 1, 3 млн. грн., й 2,5 млн. грн. необхідно у 2017 році для того, щоб привести зарплати журналістів у відповідність до Кабмінівських постанов. Крім того, профспілка пішла на зустріч Міністерству й переглянула колективний договір, погодившись на більш збалансований фонд оплати праці для адміністративно-технічних працівників. Це була вимога Міністерства, для того, щоб був підписаний штатний розпис на 2017 рік зі збільшеними окладами та нова структура ДП (йдеться про перетворення редакцій маркетингу і т.п. у відповідні відділи). Але досі ані штатка, ані структура не затверджені. В січні зарплата на підприємстві виплачувалась без затвердженої штатки. Це добре, що адміністрація підприємства дотримується вимог КЗПП. А Міністерство? Схоже їх питання законності не турбує. Якщо не буде затверджено штатний розпис, є загроза, що у лютому працівники залишаться без зарплатні. Хіба що, нам вдасться переконати директора знов піти на ризик, порушити субординацію але дотриматись закону.
Я ще раз, чітко наголошую, що зареєстрований колективний трудовий спір виник між трудовим колективом НГЖВ й Міністерством культури України, а відповідно задовольнити вимоги працівників має саме Міністерство. Зробити це не складно, треба просто спільно напрацювати проект змін до закону про держбюджет. Від Міністра Євгена Нищука вимагається тільки одне – відстояти цей проект на Кабміні».
Зазначимо, що окрім питання роздержавлення, з Міністерськими очільниками нарешті вдалося узгодити дату засідання примирної комісії, яка уповноважена вирішити КТС. Члени комісії зустрінуться 13 лютого об 11:00.
Позначки:змі, культура, Мінкульт, роздержавлення