“Прозорість” конкурсів на держпосади, Або Як у Мінкульті порушують права журналістів
31 січня відбулося перше засідання конкурсної комісії з вибору керівника державного підприємства «Кримський дім» при Міністерстві культури України. Не обійшлося і без конфліктів, адже на засідання не допускали представників громадськості та ЗМІ. Співробітники Мінкульту пояснювали це тим, що треба було попередньо акредитуватись.
На офіційному сайті Міністерства культури України. В рубриці «новини» розміщено повідомлення про оголошення конкурсу на посаду директора державного підприємства «Кримський дім».
У повідомленні чітко розписані умови проведення конкурсу: «Обов’язковою умовою проведення конкурсного добору є його відкритість. Представники засобів масової інформації та громадськості мають право бути присутніми на засіданнях конкурсної комісії під час проведення співбесіди з кандидатами, під час якої публічно презентуються запропоновані проекти програм розвитку закладу культури на один і п’ять років».
З огляду на вище наведене, можна дійти висновку, що засідання Комісії з вибору керівника державного підприємства «Кримський дім» при Міністерстві культури України є відкритим заходом, оскільки у Положенні про конкурсну комісію відсутні застереження про закритість роботи конкурсної комісії.
Коментар юриста НМПУ Олексія Ржанова:
Працівники Мінкульту є державними службовцями, які зобов’язані керуватися в своїй роботі нормами Конституції України та чинного законодавства, зокрема ЗУ «Про державну службу», а також нормами ЗУ «Про інформацію».
Наприклад, в п. 2 ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що державна служба здійснюється зокрема на принципі законності, що передбачає обов’язок державного службовця діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В п. 9 ч. 1 ст.4 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що одним з принципів державної служби є принцип прозорості, що передбачає відкритість інформації про діяльність державного службовця, крім випадків, визначених Конституцією та законами України.
Дії працівників Мікульту, які не допустили журналістів на засідання Комісії з вибору керівника державного підприємства «Кримський дім» при Міністерстві культури України, яке на мало статусу закритого засідання є неправомірними, оскільки порушують права журналістів на здійснення законної журналістської діяльності. У ч. 2. ст. 25 ЗУ «Про інформацію» передбачено, що журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством.
Пояснення працівників Мінкульту про те, що журналістів не допустили через відсутність акредитації не витримує жодної критики, оскільки ч. 2 ст. 26 ЗУ «Про інформацію» передбачено, що усі дії, пов’язані з акредитацією, мають ґрунтуватися на принципах відкритості, рівності, справедливості з метою забезпечення права громадськості на одержання інформації через засоби масової інформації. Відсутність акредитації не може бути підставою для відмови в допуску журналіста, працівника засобу масової інформації на відкриті заходи, що проводить суб’єкт владних повноважень. Дії працівників Міністерства культури України, які не допустили журналістів на засідання Комісії, з вибору керівника державного підприємства «Кримський дім» при Міністерстві культури України, яке не мало статусу закритого засідання, призвели до порушення прав журналістів на здійснення законної, професійної журналістської діяльності, а отже винні особи мають понести передбачену законом відповідальність ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про інформацію» передбачено, що порушення законодавства України про інформацію тягне за собою дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законами України. Умисне перешкоджання законній журналістській діяльності є злочином, відповідальність за який передбачено ст. 171 Кримінального кодексу України.
Незалежна медіа-профспілка України звернулося до Генеральної прокуратури України з вимогою перевірити вказану інформацію та за наявності підстав притягнути винних осіб до відповідальності.
Позначки:журналісти, кримський дім, Мінкульт, прокуратура