Чи потрібні некомерційні видання?

У національному агентстві «Укрінформ» відбувся круглий стіл «Інформаційне поле України: сучасні виклики, проблеми і їх подолання», який ініціювали громадська організація «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім» та Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Т.Г. Шевченка. Тема обговорення виникла не випадково, адже більшість державних установ виявилися не готові до ефективної інформаційної політики. Саме про це говорили учасники заходу.

_dsc7470_enl

В ньому взяли участь перший заступник голови  Держкомтелерадіо України Богдан Червак, голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський, голова Незалежної медіа-профспілки України Ігор Чайка, секретар Національної спілки журналістів України Віктор Набруско, заступник голови партії «Патріот» Ігор Левків, кінорежисер, лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка Леонід Мужук, головні редактори та генеральний директор Національного газетно-журнального видавництва Андрій Щекун. До речі, колектив цього підприємства нещодавно розпочав трудовий спір з Міністерством  культури України. Адже воно не реагує на постанову Кабінету міністрів України № 3225, відповідно до якої в цьому році підвищено розмір оплати праці держслужбовцям. В результаті посадові оклади працівників видавництва, які прирівнянні до держслужби, залишилися без змін.

То чи варто підвищувати зарплату журналістам патріотичних культурницьких видань Національного газетно-журнального видавництва? А їх аж сім  – п’ять журналів і два тижневика. Чи варто роздержавлювати просвітницькі, тобто некомерційні за своєю суттю видання? В останньому учасники круглого столу сумніваються. Ці питання вони адресували українській владі, зокрема, чиновникам від культури, які, на думку Ігоря Чайки, зумисне уникали діалогу з керівництвом НГЖВ.

За словами Михайла Сидоржевського, нині від економічної скрути страждають всі друковані українські видання. Не тільки періодичні. Натомість держава не поспішає надавати їм матеріальну підтримку, чи хоча б допомогти з розповсюдженням.

«Зате на підтримку одного з приватних кримських телеканалів в держбюджеті 2017-го закладено 30 мільйонів гривень, – каже головний редактор газети «Кримська світлиця» Віктор Мержвинський. – А НГЖВ, не зважаючи на глобальне зростання цін, зокрема, на поліграфію і папір, вже не перший рік поспіль отримує державну дотацію навіть меншу, ніж до 2014 року».

Учасники круглого столу отримали комплекти періодичних видань НГЖВ. А саме, тижневики «Кримська світлиця» та «Культура і життя», журнали «Пам’ятки України», «Театрально-концертний Київ», «Український театр», «Музика», «Українська культура». Вони високо оцінили науковий і публіцистичний рівень матеріалів, а також їх європейський дизайн.

Як зазначив Андрій Щекун, відновити видання і їх дистриб’юцію після кризи на підприємстві у 2015 році було завданням нелегким. Але фаховий колектив збережено, видання надходять до читачів за графіком, тож зростає їх передплата. Тому колектив підприємства просить Міністерство культури України, якому підпорядкований, забезпечити на наступний рік гідну зарплату. Тим паче, що за рахунок об`єднання cеми редакцій під дахом НГЖВ видатки на  випуск преси суттєво скорочені.

Детальніше про виклики і проблеми інформаційної сфери до вашої уваги на відео.

О.Литвиненко

Фото А.Ковальського

На фото: учасники круглого столу

Позначки:,

Залиште коментар