«Голос Майдану» – міністр культури Євген Нищук порушує права журналістів

За ініціативою первинних профспілкових організацій «Незалежної медіа-профспілки» та «Профспілки працівників культури», трудовий колектив ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» оголосив про початок колективного трудового спору. Крайньою формою спору є страйк і повне зупинення діяльності підприємства. Таке рішення було ухвалене на зборах трудового колективу.

5 травня 2016 року вийшла Постанова КМУ № 322,  відповідно до якої на 2016 рік підвищено розмір оплати праці державним службовцям. Та, на жаль, підвищення не торкнулося зарплат творчих працівників – журналістів державних ЗМІ, що так само мають статус держслужбовців. Це викликало незадоволення колективу НГЖВ.

На початку жовтня Медіа-профспілка створила Комісію з питань громадського контролю за виплатою заробітної плати у «Національному газетно-журнальному видавництві». За результатами перевірки встановлено порушення. НМПУ направила до Міністерства культури України профспілкову вимогу про перерахунок зарплат.

Вимогу розглядали у Міністерстві більш як місяць, замість встановлених законом «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» трьох днів. Після цього надійшла відповідь: у Міністерстві соціальної політики розробляється проект постанови КМУ «Про порядок оплати праці журналістам державних й комунальних ЗМІ». Проект штатного розпису, у який адміністрація підприємства закладала підвищення зарплат, повернуто директору НГЖВ Андрію Щекуну на доопрацювання.

«Відповідь міністерства – відписка, – коментує ситуацію головний юрисконсульт, перший заступник голови НМПУ Олександр Тарасов, – є ЗУ “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів” (Ст. 14, Ст. 16), де чітко зазначено, що журналісти державних і комунальних ЗМІ прирівняні до держслужбовців. Є постанова КМУ № 377 від 15 березня 1999 р., яка регулює порядок оплати праці журналістам державних і комунальних ЗМІ.

І вищезазначений закон, і постанова КМУ чинні, ніким не скасовані. Відповідно – мають бути виконані, особливо органом державної влади. Міністерство культури на чолі з паном Євгеном Нищуком вдається до явної дискримінації творчих працівників. Наприклад, посада головного редактора редакцій, які входять до складу ДП “Національне газетно-журнальне видавництво”, прирівнюється до посади заступника міністра, посада редактора відділу – до посади керівника відділу у складі департаменту Міністерства. І заступники міністра, і керівники відділів Мінкульту з травня отримали підвищення зарплати більш ніж удвічі. На це гроші знайшлись, а ось для журналістів ресурсів забракло…»

На думку Олександра Тарасова, «махровим совком» є невизнання за творчими працівниками Інтернет-порталу «Культура» статусу журналістів. Міністерство дотримується позиції, що, доки немає закону про Інтернет-ЗМІ, то «інтернетники» – не журналісти. Такі дії, вважає медіа-юрист, грубо порушують Ч. 2 Ст. 25 ЗУ «Про друковані ЗМІ (пресу) в Україні», де чітко зазначено, що статус журналіста підтверджується посвідченням, виданим професійним об’єднанням журналістів.

Усі журналісти Інтернет-порталу «Культура» є членами ВПС «Незалежна медіа-профспілка України» і мають профспілкові прес-карти. Відповідно, за своїм статусом нічим не відрізняються від своїх колег, що працюють у друкованих ЗМІ. У них повинен бути такий самий розмір зарплати, така ж 36-денна відпустка… Але постмайданівський міністр пан Нищук, схоже, не дуже поспішає дотримуватися законів.

Дивною виглядає ситуація співпраці Євгена Нищука із профспілками. Міністр культури України із задоволенням зустрічається з пострадянською «Профспілкою працівників культури», про що широко сповіщає громадськість. Водночас пропозиції керівництва ВПС НМПУ (єдиної в Україні медійної профспілки) про зустріч із міністром для безконфліктного врегулювання ситуації щодо оплати праці журналістів, передані понад місяць тому через прес-секретаря Юлію Доценко, проігноровано. Так само ігноруються «голосом Майдану» і законні вимоги працівників «Національного газетно-журнального видавництва» щодо збільшення розміру заробітної плати…

«Трудовий колектив провів загальні збори, висунув Міністерству культури України вимогу: перерахувати зарплату працівників, затвердити новий штатний розпис та виплатити різницю зарплати з травня і до сьогодні, – розповідає голова первинної профспілки НМПУ в ДП “Національне газетно-журнальне видавництво” Єлизавета Тарасова, – наші вимоги, згідно з законом «Про порядок вирішення колективних трудових спорів», мали бути розглянуті протягом трьох днів. Але минуло вже більше двох тижнів, а міністр продовжує “не помічати” колектив НГЖВ. Тепер ми оголосили про початок колективного трудового спору, сформували для ведення перемовин робочу групу від трудового колективу. Протягом трьох днів Міністерство має визначитися зі своїми представниками».

«Ми готові активно захищати свої права, – наголошує Єлизавета Тарасова, – одночасно з оголошенням колективного трудового спору наша первинка ухвалила рішення про подання членами НМПУ судових позовів до Міністерства культури України та Кабінету Міністрів України. Те саме ми радимо зробити нашим колегам, членам «Профспілки працівників культури».

Чи вирішиться соціальний конфлікт між профспілками та Міністерством на рівні перемовин членів комісії з примирення? Чи панові Євгену Нищуку очікувати на страйк, судові «війни» та репутаційні втрати не лише для себе, але й для пропрезидентської політичної сили, яку він представляє? Відповіді на ці питання залежать і від бажання міністра культури дотримуватись закону не на словах, а на ділі, і від його готовності співпрацювати не лише з лояльними пострадянськими профспілками…

Залиште коментар