Звернення Організаційного комітету підготовки до VI З’їзду

Шановні члени Ради ВПС НМПУ!

У процесі підготовки до VI позачергового З’їзду ВПС НПМУ до Оргкомітету в окремих членів профспілки виникло декілька запитань, на які варто було б дати роз’яснення.

Перше питання стосовно квот. Як Вам відомо, рішенням Ради від 4 червня 2016 року встановлена квота делегатів на З’їзд – 1 делегат від 20 членів. Приймалося дане рішення з розрахунку того що кількість членів профспілки становить понад 1500 членів, відтак, орієнтовна кількість делегатів мала бути 75-80. Водночас виникає необхідність дотримання норми Статуту про те, що делегати обираються в первинках. Кількість членів у первинках не завжди досягає 20, а може складати 3 і більше членів.

 Очікувалося, що чітку «розкладку» із кількістю первинок, членів і, відповідно, делегатів затвердить Оргкомітет. Перший (як виявилося – перший за декілька років) контакт із первинними і місцевими осередками відразу після проведення Ради 4 червня 2016 року виявив значні проблеми, які мала профспілка із структурою. Тому  організаційні реалії виявилися такими, що довелося  відновлювати практично всю організаційну структуру, багато первинок припинили свою діяльність, багато були не оформлені належним чином  (наприклад, на основі Статуту КНМП – структури, на сьогодні яка не має жодного юридичного зв’язку з НМПУ). Складна ситуація була з місцевими – обласними і міськими організаціями.

Тому Оргкомітет оприлюднив повідомлення про порядок обрання делегатів на З’їзд (http://nmpu.org.ua/2016/06/pidhotovka-do-provedennya-iv-zjizdu/), де було, зокрема, вказано про обрання делегатів від первинних організацій.  При цьому Оргкомітетом і виконавчим апаратом профспілки надавалася всіляка методична допомога (консультації, зразки документів, корекція документів) для членів організації.

У результаті проведеної роботи, перевірки надісланих протоколів, було зроблено попередні висновки про чисельність делегатів З’їзду. Визначено Оргкомітетом, що станом на 18 липня до медіа-профспілки входять 1118 членів з 99 первинних організацій. Серед них було обрано 104 делегати, які візьмуть участь у  VI З’їзді (http://nmpu.org.ua/2016/07/orhanizatsijnyj-komitet-pidhotovky-do-vi-zjizdu-oprylyudnyv-perelik-pervynnyh-orhanizatsij-ta-kilkist-delehativ/)

Одночасно велася роз’яснювальна робота, наслідком  якої стали не лише приведення до норм Статуту НМПУ існуючих раніше первинок, але й створення нових. Слід відзначити, що згідно закону, первинна організація профспілки і є  тією організаційною основою, на якій будується будь-яка профспілка. Не-створення первинних організацій мало наслідком  неможливість захисту трудових  прав спілчан, проведення колективних договорів тощо. Тому в процесі підготовки до З’їзду переоформилися (а юридично – по-новому створилося) багато первинних організацій. Журналісти, котрі хотіли вступити до НМПУ, були відразу зорієнтовані на створення первинок (так їх захист буде дієвішим), відтак, створилися і первинні організації із нових членів профспілки.

До речі, при бажанні журналістів створити профспілку у редакції – не можна їм відмовити, бо це буде порушення конвенції МОП  (Міжнародної Організації Праці) № 87, якщо осередок визнає статут діючої профспілки і оформив документи відповідно до законодавства. І саме у такому випадку НМПУ може отримати проблеми з боку Мінюсту і бути виключеною з МФЖ (Міжнародної Федерації Журналістів) – за відмову виконувати свою статутну діяльність.

Зараз – за останні 2 роки (2014-2015 і половину 2016)  – первинні осередки, які були утворені раніше – розрослися, і багато хто готується створювати обласні профспілки, для яких потрібно наявність бодай 4-5 первинних осередків у обласному центрі та інших містах області. Тож відбувається нормальний процес підготовки до створення обласних організацій у тих областях, де ще вони не створені.

Обласні організації – зокрема – потрібні для нормального вибору представників до Ради НМПУ. Бо з цим є проблема:  коли у області є 3-4 первинки – то немає механізму вибору представника до Ради від цієї області. Яка ж первинка, у такому випадку має висувати представника до Ради, а яка – ні? Тому має бути профспілка із  обласним статусом.

Щодо делегатів, то п. 5.3. діючого Статуту НМПУ  йдеться, що “У З’їзді беруть участь члени (делегати із первинних організацій) Профспілки, відповідно до встановлених Радою квот. Кожний член (делегат) Профспілки має при голосуванні один голос”. Знову ж таки, яким чином кілька невеликих первинок  у певній області мають збиртатися, щоб висунути одного делегата по квоті “1 від 20”?

На разі, кожній із первинок відповідно до Статуту надана можливість висунути свого ДЕЛЕГАТА і брати участь у Зְ’їзді. А великі первинки – можуть висунути більше делегатів саме по квоті “1 від 20”.

Широке представництво делегатів – як раз і є гарантом відкритості, прозорості та запобіганню маніпуляцій і фальсифікацій. А також – широкої дискусії, про брак якої говорилося всі попередні роки…

Ці всі процеси, а також дискусія щодо майбутнього профспілки висвітлювалися на сайті НМПУ (створений спеціальний розділ «З’їзд», http://nmpu.org.ua/c/pozacherhovyj-zjizd/) , та розділ «Блоги» на фейсбук-сторінці НМПУ (https://www.facebook.com/NMPU.UA/), започатковано щотижневі електронні  розсилки членам  НМПУ. Варто відзначити, що подібного роду широке інформування ведеться вперше від створення профспілки.

Та все ж, вочевидь, дана інформаційна діяльність виявилася недостатньою. З огляду на це та з метою  роз’яснення позиції Ради щодо VI позачергового З’їзду ВПС НПМУ,

ПРОШУ:

членів Ради висловитися щодо двох питань

1)стосовно відповідності Статуту  обрання делегатів від кожної первинки (у первинках, де більше 20 членів – більше делегатів);

2)стосовно права  обирати делегатів на З’їзд створених (пере заснованих) після  4 червня 2016 року  первинних організацій.

Прошу членів Ради за допомогою електронної пошти визначитися стосовно цих двох питань.

У випадку існування окремої думки, прошу її викласти, вона буде долучена до протоколу позачергового засідання Ради ВПС НМПУ, яке відбудеться 6-го серпня (перед Зְ’їздом). Прошу визначитися якомога оперативніше задля швидкої відповіді для членів НМПУ.

Перепрошую за «многобукофф». І сам не думав, що профспілкова робота – це, насамперед, папери, статути та все інше… Ми всі розуміємо, що це необхідність задля досягнення нашої головної мети – відстоювання прав і інтересів наших односпілчан.

В єдності – наша сила!

З повагою,

Сергій Штурхецький, в.о. голови Комітету НМПУ, голова Оргкомітету VI позачергового З’їзду ВПС НПМУ

Залиште коментар