Європейська федерація журналістів з ініціативи українських медійних організацій ухвалила заяву про перехід репресій проти журналістів в Криму на новий рівень

З​вітно-виборча конференція Європейської федерації журналістів, яка ​проходить у Сараєво​ 25-26 квітня 2016 року​, ​​ухвалила заяву «Репресії проти журналістів у Криму вийшли на новий рівень». Заяву ​ініціювали Незалежн​а​ медіа-профспілк​а​ України і Національн​а​ спілк​а​ журналістів України.

«Раніше репресивні дії у Криму ​були спрямовані проти одного-двох журналістів”, – йдеться в заяві, – “Тепер російська влада обшукала сімох представників журналістської професії. Одному з них, колишньому кореспондентові української газети «День» пенсіонеру Миколі Семені висунули звинувачення у закликах до порушення територіальної цілісності Російської Федерації. Йому загрожує п’ять років ув’язнення”.

За два роки російської анексії Криму там порушено вже третю кримінальну справу за ст. 280.1 Кримінального Кодексу РФ (заклики до порушення територіальної цілісності Російської Федерації) стосовно журналістів за їхню професійну діяльність. Санкці​ї по цій статті передбача​ють п’ять років ув’язнення.

У березні 2015 року ФСБ порушило кримінальну справу за фактом публікації кримської журналістки Анни Андрієвської у «Центрі журналістських розслідувань». На той час журналістка вже виїхала на материкову частину України. Тоді у квартирі її батьків у Криму було проведено обшук, а батьк​а журналістки двічі викликали на допити.

Окупаційна влада виявила ознаки сепаратизму у матеріалах кримського сайту BlackSeaNews. Стосовно його головного редактора Андрія Крименка влітку 2015 року так само було порушено кримінальне провадження за ст. 280.1 КК РФ. А обшуки також були проведені у колишніх співробітників видання, які мешкають в Криму.

Дві масові українські журналістські організації вважають, що відкриття кримінальних проваджень є суто політичними діями, які мають на меті залякати незалежних кримських журналістів.

За даними кримських правозахисників, за два роки російської окупації Криму на півострові зафіксовано кілька десятків фактів порушень прав журналістів: від заборони висвітлювати ті чи інші події до кримінального переслідування та фізичного насильства. А через тиск та по​грози збоку окупаційної влади, так званої кримської самооборони та російських спецслужб, півострів вимушені були покинути близько десятка редакцій кримських ЗМІ, які не погодилися бути пропагандистами.

Представляючи заяву учасникам конференції ЄФЖ​, голова НМПУ нагадав, що українського режисера документального кіна  – Олега Сєнцова відправили до в’язниці на двадцять років за ніби​​то тероризм. Він підкреслив, що жодна країна у світі не визнала Крим російською територією, тому дії ФСБ на півострові є незаконн​ими.

Юрій Луканов наголосив, якби заява не була підтримана, то члени комітету НМПУ ​ – ​кримчанка Анна Андрієвська і кримська татарка – Еміне Зіятдінова, які втратили батьківщину через російську окупацію​ – були б дуже розчаровані без підтримки європейських колег.

Голові НМПУ довелося спростовувати інформацію ​від французького журналіста про те, що в Україні заарештован​о журналістк​у​ Єлєн​у​ Гліщінск​ую​. Українська делегація наголосила, що Гліщінськая звинувачується в спробах організації так званої Бесарабської народної республіки, аналогу так званих ДНР і ЛНР.

Сергій Томіленко, Перший Секретар Національної спілки журналістів України, зазначив: “Ситуація була непроста, бо багато хто мав сумніви у правдивості. Але нам вдалося переконати аудиторію. Переважною більшістю голосів європейські колеги підтримали нас”.

Напередодні українська делегація закликала Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ  – Дуню Міятович ініціювати ​моніторингову місію до Криму. Пані Міятович заявила, що вже працює над цим питанням і підкреслила, що буде його піднімати перед урядами України і Росії.

У конференції ЄФЖ , яка триває другий день, беруть участь  керівники НСЖУ Сергій Томіленко і НМПУ Юрій Луканов.

Залиште коментар