Впродовж листопада журналістам 13 разів перешкоджали під час роботи

У листопаді основним порушенням свободи слова в Україні стало перешкоджання професійній журналістській діяльності (13 випадків). Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Однак, кількість перешкоджань дещо знизилася у порівнянні з жовтнем та вереснем (жовтень – 18 випадків, у вересні – 18). З початку року, найбільшу кількість випадків перешкоджання професійній діяльності журналістів було зафіксовано у вересні та у жовтні. Зростання саме у ці місяці пов’язане, насамперед, з передвиборчою кампанію на місцевих виборах та з днем голосування, 25 жовтня.

Також у листопаді експерти ІМІ зафіксували зменшення випадків побиттів та нападів на журналістів – 5 (у жовтні – 10, у вересні – 6).

У листопаді сталося 2 випадки погроз та залякувань, а саме – хибні повідомлення невідомих про замінування редакцій 5 каналу та газети “Вести”.

Також цього місяця експерти ІМІ зафіксували по 1 випадку у категоріях “пошкодження майна і напади на приміщення журналістів”, “політичний тиск”, “кібер-атаки”, та “судові позови від журналістів”.

Крім того, по 1 випадку порушень свободи слова та прав журналістів було зафіксовано в анексованому Росією Криму та на окупованих територіях Луганської та Донецької областей.

У листопаді ІМІ зафіксував 6 випадків порушення прав журналістів, пов’язаних з місцевими виборами, у яких журналістам перешкоджали виконувати професійну діяльність та нападали на них. Так, у п’яти випадках перешкоджали журналістам члени виборчих комісій. Такі випадки сталися на Донеччині, у Житомирі та Запоріжжі.

Областями, які лідирували у листопаді за порушеннями, стали Херсонщина та Київ – по 4 випадки порушень прав журналістів.

З чотирьох випадків на Херсонщині (три випадки у категорії “перешкоджання і один – “побиття, напади”) три пов’язані саме з подіями на місці обвалення електроопор у Чаплинці Херсонської області. Зокрема, від дій силовиків постраждала журналістка кримськотатарського телеканалу ATR Гульсум Халілова, яку прикладом вдарили в живіт. Також про перешкоджання заявили журналісти “Херсонських вістей” та інформаційної агенції “Голос Криму”, яким представники громадянської блокади Криму заборонили вести відео- та фотозйомку.

Випадки порушень у Києві стосувалися хибних повідомлень про замінування редакцій 5 каналу та газети “Вести”, хакерської атаки на телеканал “112.Україна” та пропуску журналістів на акцію вшанування пам’яті жертв Голодому лише за попередньою акредитацією.

Далі за кількістю порушень йдуть Донеччина та Полтавщина – по 3 випадки відповідно.

Слід зауважити, що всі три випадки на Донеччині пов’язані з місцевими виборами, які відбулися 29 листопада у Маріуполі та Красноармійську, де обирали депутатів міських рад і мерів. У трьох випадках журналістам перешкоджали члени виборчих комісій, які не пускали на дільниці, або не випускали з дільниці.

Так, наприклад, у Маріуполі, журналіста інтернет-видання 6262.com.ua та газети “Наша Дружковка” Павла Островського випустили з території виборчої дільниці №142333 тільки після втручання слідчо-оперативної групи. Відмову випускати журналіста члени ДВК обгрунтували тим, що за законом після 20 години ділянка закривається і до того, як будуть підраховані всі голоси, ніхто не має права залишати дільницю.

Далі вже з меншою кількістю порушень – по 2 випадки – йдуть Запоріжжя, Чернігів та Житомир. Та по 1 випадку – Сумщина, Харків, Волинь та Рівне.

Цього місяця “відзначився” більш-менш спокійній Чернігів, де сталися два випадки побиття журналістів з боку “тітушок” та охоронців народного депутата.

Загалом нападали цього місяця на журналістів невідомі, правоохоронці, тітушки, охорона народного депутата.
Перешкоджали здійснювати журналістам їх професійну діяльність невідомі, звичайні перехожі, члени виборчих комісій, чиновник, правоохоронці, активісти блокади Криму, співробітники Державної охорони.

У суді своє право на доступ до публічної інформації відстоює видання “Громадське.Волинь”, яке подало позов до суду на волинський обласний санаторій “Лісова пісня” через відмову надати інформацію про штатний розпис і посадові оклади працівників.

Також цього місяця стався один напад на приміщення журналіста “Громадського ТБ Запоріжжя” Тараса Білка, квартиру якого обікрали невідомі, забравши ноутбук, фотоапарат, флешки та SD-карти з фотоапарата. Сам журналіст пов’язує з професійною діяльністю і підготовкою журналістського розслідування, яке найближчим часом має оприлюднити.

У Криму тиск на ЗМІ здійснюється з боку правоохоронців, які не пустили журналіста онлайн-журналу “Інформер” в будівлю міської ради на сесію, заявивши, що видання немає в “списку”.

На окупованих територіях Донбасу продовжують усіляким чином боротися з трансляцією українських телеканалів. Зокрема, видаються “накази” про обмеження мовлення на території “ЛНР”. Так, зокрема, були заборонені українські телеканали К1, К2, “Перший національний”, а також телеканал “Донбас” і ЛОТ.

Водночас нагадаємо, що Національна поліція та Генеральна прокуратура до дня безкарності, 23 листопада, оприлюднили свої дані щодо розслідування кримінальних проваджень за злочинами проти журналістів.

Так, згідно з даними Нацполіції, цього року за злочинами проти журналістів розслідувалися 325 кримінальних проваджень, 22 кримінальні провадження вже направлені до суду, 7 з них – за перешкоджання професійній діяльності журналістів.

За даними Генпрокуратури, усього у 2015 році органами прокуратури здійснювалося процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях щодо 221 злочину, що пов’язані з перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів, які розслідувались органами внутрішніх справ (Національною поліцією).

18 особам повідомлено про підозру за результатами розслідування 16 кримінальних проваджень, пов’язаних з перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів.

Загалом до суду направлено 8 проваджень.

Поточного року судами постановлено 3 обвинувальні вироки у кримінальних провадженнях за фактами перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.

Загалом, за 11 місяців поточного року ІМІ зафіксував 285 порушень свободи слова та прав журналістів в Україні. З анексованим Кримом (38) та окупованими територіями Донеччини та Луганщини (14) ця цифра збільшилась до 337 випадків.

Минулого року цифри були в два-три рази більше. Зокрема, загальна кількість порушень свободи слова за 11 місяців 2014 року склала – 963 (з Кримом (163) та окупованими територіями Донбасу (283). Без Криму та Донбасу – загальна кількість минулого року – 517 випадків.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 1 випадок убивства журналіста, 57 випадків побиття та нападів на журналістів, 97 випадків перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 12 випадків цензури.

porushennia svobody slova te prav zhurnalistiv

Позначки:, ,

Залиште коментар