НСЖУ: Змусити владу розслідувати злочини проти журналістів може тільки вплив на міжнародному рівні

Відсутність кримінальних справ за злочини проти журналістів та небажання правоохоронних органів розслідувати ці злочини є небезпекою для країни. У цьому переконаний перший секретар Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. Під час прес-конференції, присвяченої міжнародній кампанії боротьби з безкарністю, що відбулася у Харкові, він зауважив: вже другий рік, як нова влада лише декларативно підтримує свободу слова в Україні.
Привернути увагу суспільства і влади до проблеми безкарності, тиснути на уряди країн з метою домогтися реальних розслідувань злочинів проти журналістів, – такою є мета кампанії.
“Ми хочемо, щоб професія журналіста була безпечнішою”, – зазначив Сергій Томіленко.
Нагадаємо, кампанія триває з 2 до 23 листопада за ініціативи Міжнародної федерації журналістів. Україна увійшла до числа країн, де найбільш загрозлива ситуація для медійників, разом із Філіппінами, Мексикою та Єменом.
“МФЖ, виходячи із загальної статистики, обрала чотири країни, де, на думку наших колег, ситуація з розслідуваннями злочинів проти журналістів є надзвичайно кричущою і влада далі декларацій не йде. Прикро, що Україна опинилася в цьому списку”, – прокоментував очільник НСЖУ.

Сергій Томіленко нагадав: за останні два роки зафіксовано сотні випадків брутальних порушень прав журналістів, починаючи від майдану в Києві, подій у Криму і завершуючи нинішньою ситуацією на Донбасі. За минулий рік зафіксовано понад тисячу випадків порушень прав колег, цьогоріч – понад 300.
– Водночас, відсутній будь-який прогрес у справах ще з часів Євромайдану. Ми не хочемо миритися з цим і стверджуємо, що на сьогодні правоохоронна система або не здатна проводити належні розслідування, або не збирається “здавати” своїх, – зазначив Сергій Томіленко.
Він зауважив: у медіа-організацій обмежені важелі впливу, але через публічність вони привертають увагу до проблеми, аби змусити владу робити дієві кроки. Втім, не завжди можна дочекатися від влади конкретних дій.
Сергій Томіленко навів приклад справи щодо побиття фотокора газети “Вечірні Черкаси” Ігоря Єфімова.
Його побили в лютому 2014 року співробітники силових структур. Хлопець був у жилетці “Преса”, з фотоапаратом, не становив ніякої загрози. Є свідки, є докази, але справа ніяк не зрушиться з місця.
“Після зміни влади справа ніби розпочалася, але більше року ніяких дій не проводилося. І ось на сьогодні прокурор дає пояснення: через низьку правосвідомість працівників міліції, які не зізнаються, хто бив, встановити винних неможливо. Це офіційна відповідь! Тобто ми бачимо, що абсолютно неякісно проводиться розслідування, немає наміру знайти і покарати винних. А керівництво обласної міліції ще й обурюється, коли ми розповідаємо про цю справу, мовляв, це винна “стара міліція”.
За словами Сергія Томіленка, на сьогодні єдиним фактором, що може змусити владу щось робити в цьому напрямку, є тиск міжнародної спільноти.
– Якщо питання буде порушувати Рада Європи, Єврокомісія, то воно викадрується і для нашої влади. Тож єдиним фактором, який дисциплінує владу, є зовнішній фактор. Ми привертаємо увагу, щоб кожен замислився, висловив слова підтримки постраждалим. Щоб і люди бачили, що ми захищаємо своїх колег. Маємо виховувати солідарність, – сказав Сергій Томіленко.

Позначки:,

Залиште коментар