Доступ журналістів до судових засідань

Відкритість і публічність цивільного процесу є головними засадами здійснення правосуддя в Україні. ч. 1 ст. 6 ЦПК України встановлено, що розгляд справ у всіх судах проводиться усно і відкрито. п. 8 ст 6 ЦПК України встановлено, що учасники судового процесу, інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові записи, а також використовувати портативні аудіо-технічні пристрої. Проведення в залі судового засідання кіно- та відео зйомки з застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового процесу по радіо і телебаченню допускається на підставі ухвали суду, за наявності згоди усіх осіб, які беруть участь у судовому засіданні.

Аналогічною за своїм змістом є ч. 3 ст. 11 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів». Приписами цієї статті встановлено, що розгляд справ у суді відбувається відкрито, крім випадків, встановлених законом. У відкритому судому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи. У разі вчинення особою дій, що свідчать про неповагу до суду, або учасників судового процесу, така особа за вмотивованим рішенням суду може бути видалена з зали судового засідання.

Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники ЗМІ можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіо записи з використанням портативних відео- та аудіо- технічних засобів без отримання окремого дозволу, але з урахуванням обмежень, встановлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійснення учасників судового процесу їхніх процесуальних прав. Аналіз відповідних правових норм дає можливість стверджувати наступне:

Представники ЗМІ* мають право:

  • Бути присутніми на будь-якому відкритому судовому засіданні без отримання
  • Безперешкодно здійснювати аудіо- та відео- фіксацію судового процесу за

*гласність і відкритість судового розгляду не зобов’язує журналіста мати при собі документи, які посвідчують професійну приналежність. Необхідним є лише документ, який посвідчує особу.
**портативними відео- аудіо- технічними засобами є будь-які засоби, які

використовуються без застосування штативу.

Представники ЗМІ зобов’язані:

  1. шанобливо ставитися до учасників судового процесу;
  2. не допускати порушення прав учасників судового процесу в ході проведення
  3. проводити аудіо- та відео- фіксацію судового процесу за допомогою жодних дозволів
  4. допомогою портативних технічних засобів,** не питаючи окремого дозволу фіксації;

стаціонарної апаратури (яка використовується за допомогою штативу мікрофони, «професійні» відеокамери тощо), а також проводити трансляції судового засідання виключно на підставі ухвали суду за наявності згоди усіх учасників судового процесу.

При цьому будь-які вимоги учасників про припинення аудіо-, фото- та відео- фіксації судового процесу слід вважати перешкоджанням у здійсненні журналістської діяльності, тобто злочином, передбаченим ст. 171 КК України, і є підставою для звернення до правоохоронних органів.

З приводу порушень прав журналістів рекомендуємо повідомляти:
– медіа-юрист Олексій Ржанов – тел. + 380 099 417 30 86
– керівник Юридичного Бюро Юка Гаврилова – тел. + 380 50 356 57 92
– виконавчий секретар Оксана Виннчиук – тел. + 380 50 356 57 58
Або електронною поштою sekretar@nmpu.org.ua

Залиште коментар