«Політична «джинса» не притаманна Польщі», – Олександр Тарасов.

Одночасно з українськими, проходили вибори у Польщі – наші західні сусіди обирали парламентарів. Заступник голови НМПУ, Олександр Тарасов спільно з іншими українськими колегами відвідали вибори у Польщі та стали офіційними спостерігачами від України. Загалом, спостерігати за виборчим процесом у Польщі прибуло 140 спостерігачів з усіх куточків світу: Канади, Великобританії, Швеції, Італії, Чехії, Словаччини, Литви, Білорусі, Іспанії, Казахстану, Туреччини, Німеччини, України, Грузії, Вірменії, Угорщини і Франції.

Серед них були знані в усьому світі фахівці та зірки, зокрема, з Канади прибув Девід Кілгур, який впродовж 26 років працював держсекретарем Канади, а також міс Канади – Анастасія Лім; зі Швеції приїхав Нг Ман-Ян – китайський емігрант відомий фахівець зі світової економіки; з Вірменії Паруйра Айрікян – дисидент – який був співробітником Володимира Буковського; з України – Олесь Шевченко, український політвязень радянських таборів, який був депутатом першого парламенського скликання України.

Також у спостереженні взяли участь: радник Вітаутас Ландсбергіс Андрус Тучкус і перекладач польської літератури на литовську мову, журналісти з Чехії та України.
Олександр Тарасов, заступник голови НМПУ, старший юрист Юрбюро НМПУ розповідає про особливості виборчого процесу Польщі та ділиться досвідом спостереження за виборами у сусідній країні:

Олександре, чи є у Польщі таке явище як «джинса» і як з нею боряться у Польщі?

Слід зауважити, що політична «джинса» не притаманна для польських медіа продуктів, однак польське законодавство не робить різниці між комерційною та політичною прихованою рекламою. Обидва підпадають під дію закону «Про протидію нечесній конкуренції», який ухвалено ще у 2007 році. Контроль над дотриманням конкурентного законодавства тримає Управління охорони конкуренції та споживачів (UOKiK), яке за недобросовісну ринкову практику має право накладати на порушників – власників медіа та видавців – штрафи.

Які порушення у день виборів Ви спостерігали, і які механізми боротьби з ними застосовують у Польщі?

Ми не зафіксували порушень. Однак, наші колеги з Польщі, зафіксували у бюлетнях порушення порядку нумерації партій у списку. Польські експерти вважають, що, при відсутні інших суттєвих порушень, на виборчий процес це не вплинуло. Під час виборчої кампанії розгляд порушень відбувається у формі експрес суддів: суд повинен розглянути скаргу впродовж одного двох днів. Підкуп виборців карається тюремним ув’язненням, при чому покаранню підлягають обоє учасників злочину, однак більшу відповідальність покладено на тих, хто здійснює підкуп виборця.

Як ви оцінюєте польське виборче законодавство?

Виборче законодавство Польщі більше спрямовано на захист прав виборців від будь якого стороннього впливу, у тому числі інформаційного. Тому у порівнянні з українським законодавством тут встановлено більше обмежень діяльності журналістів в день голосування та підрахунку голосів. Наприклад, журналіст усередині виборчої, дільниці має право робити зйомки лише з дозволу голови виборчої комісії і лише коли немає виборців. Однак, слід зауважити, що більшість голів ДВК дозволяли журналістам фотографувати чи робити стендапи.

Зауважимо, що під час виборів у Польщі представниками НМПУ Олександром Тарасовим та Сергієм Сухобойченком, який представляє НМПУ у Варшаві, було організовано дискусію «Україна – Польща. Вибори 2015». Учасниками дискусії стали: Юрій Луканов, голова НМПУ; Ядвіга Хмельовська, віце-президент «Федерації незалежних ЗМІ», скарбник «Асоціації польських журналістів», один із керівників підпілля Солідарності, яку переслідувала влада з метою арешту з 1981 по 1990 роки; Олесь Шевченко, український дисидент, політвязень, а також багато інших журналістів та експертів з України та Польщі. Переглянути відео можна за посиланням.

Позначки:, ,

Залиште коментар