Медійні організації закликають розслідувати злочини проти журналістів

Сьогодні, 16 вересня, медійні організації нагадують українській владі та міжнародній спільноті про безкарність щодо злочинів проти журналістів.

Зранку відбулася зустріч представників медійних громадських організацій, силових відомств та Адміністрації Президента України за результатами якої вирішено створити робочу групу, що контролюватиме розслідування злочинів проти журналістів. Регламент роботи групи та її склад буде визначено до кінця поточного тижня. Звіт про хід розслідування справ, які мали місце в 2015 році, має бути представлено 23 листопада 2015 року, у Міжнародний день безкарності злочинів, вчинених проти преси.

В 2015 році ситуація з розслідуванням злочинів проти працівників ЗМІ не поліпшилася. Загальна кількість порушень свободи слова у 2014 році становила 995 випадків, що вдвічі перевищує показники 2013 року (496 випадків), і втричі – 2012-го (324 випадки). Напади стали категорією, в якій зафіксовано найбільше порушень (286 випадків, у 2013-му – 97).

Пік викрадень журналістів припав на квітень, коли в полоні побували 20, усі – в Донецькій області. Загалом протягом року в полоні побували 79 журналістів, загинуло – 7.

У 2015 році також відновлено досудове розслідування кримінального провадження за фактом організації умисного вбивства журналіста Георгія Гонгадзе за попередньою змовою групою осіб, а також за фактом перевищення влади і службових повноважень особами, які займали особливо відповідальне становище, що спричинило особливо тяжкі наслідки. Генеральний прокурор пообіцяв особисто курувати розслідування справи, проінформувавши про його актуальний стан.

Представники журналістської спільноти наголосили на тому, що дуже важливо, аби політичні спекуляції навколо справи Пукача не призвели до того, що він вийде з-за грат.

У той же час, президент України Петро Порошенко покладав квіти до Дошки пам’яті загиблих журналістів, яка знаходиться на будівлі, де базуються Незалежна медіа-профспілка України (НМПУ).

Від початку 2015 року було зафіксовано 224 факти порушень прав журналістів. Такі дані наведені у спільній заяві українських медіаорганізацій «Розслідуйте напади на журналістів і зупиніть агресію», яку вони презентували на прес-конфренції вдень.

Серед усіх випадків побиття, залякування, нападів і тиску на журналістів через їхню професійну до суду дійшли і були розслідувані, зокрема Генпрокуратурою, лише 3 справи. Найчастіше українські журналісти стають об’єктом фізичних посягань з боку учасників ДТП, мітингувальників, іноді – суддів, депутатів, міліціонерів. Найбільш ризикованим місцем для роботи українських журналістів нині є Крим і Донбас. Всього за роки Незалежності в Україні під час або через виконання своїх професійних обов’язків загинуло 64 журналісти.

Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) і Європейська федерація журналістів (ЄФЖ), до яких входить НМПУ, сьогодні приєдналися до журналістів України, щоб відзначити 15-річницю вбивства українського журналіста Георгія Гонгадзе Україна.

“Сьогодні ми згадуємо Гонгадзе як символ української журналістики, якого вбили за його мужність і його професіоналізм, і який продовжує надихати журналістів в Україні і за кордоном, щоб підтримувати боротьбу за справедливість і свободу”, – сказав Джим Бумела, Президент МФЖ. “Тому ми відзначаємо цей день закликом до влади існувати відповідно до їх зобов’язань щодо створення демократичного та підзвітного уряду, зокрема й у боротьбі проти безкарності, яка продовжує існувати щодо тих осіб, які нападали, залякували чи вбивали журналістів».

МФЖ та ЄФЖ закликають журналістів України об’єднуватися, щоб захистити свою професію, свої стандарти і свою безпеку.

“Ми повинні використовувати нашу силу єдності, щоб захищати наших колег і нашу професію від тих, хто буде контролювати, залякати та намагатися нас корумпувати,” сказав Могенс Бліче, Президент ЄФЖ.

Крім того, о 18:00 медійні організації України проведуть мовчазний марш та мітинг пам’яті на Майдані у Києві, де відбудеться хвилина мовчання у пам’ять про всіх журналістів, які загинули під час своєї роботи.

Нагадаємо, у вересні 2000 року обезголовлене тіло Георгія Гонгадзе було знайдено у лісі неподалік Києва. Він був убитий через те, що намагався боротися проти корупції в уряді. Справа викликала всесвітній осуд і глобальну кампанію з вимогою притягти до відповідальності його вбивць. Після багатьох років розслідувань четверо колишніх офіцерів МВС в результаті були засуджені за вбивство Гонгадзе, але замовники залишаються вільними.

Позначки:, , ,

Залиште коментар