НМПУ: тиск окупантів на кримський телеканал ATR – крок до тотальної цензури

Незалежна медіа-профспілка України (НМПУ) вважає обшук кримського телеканалу ATR 26 січня 2015 року черговим кроком російських окупантів до встановлення тотальної цензури на півострові.

Це брутальне порушення міжнародних норм права зокрема ч.1 ст.10 Європейської конвенції з прав людини, згідно з якою «Кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств».

Також Конвенція містить у собі заборону дискримінації за будь якою ознакою – расовою, релігійною, національною і т.д. – ст.14. Є всі підстави вважати, що канал зазнає дискримінації саме за етнічною ознакою, бо він кримсько-татарський. Конвенції. Російська Федерація порушує документ, під яким стоїть підпис її керівників. Конвенція з прав людини ратифікована РФ.

Торік Росія захопила український Крим, керовані нею бандформування розтрощили інформаційні прес-центри у Севастополі та Сімферополі, змусили багатьох журналістів рятувати життя на материковій частині України – ставати вимушеними переселенцями. Лише за період з 27 лютого по 30 березня 2014 року кримський «Центр журналістських розслідувань» зафіксував понад 100 випадків порушень прав журналістів, серед них 38 нападів, 13 затримань (іноді журналістів тримали у підвалах по кілька діб).

Після анексії Криму окупанти вимкнули ефірне мовлення українських телеканалів, заборонили продаж української преси, обмежили доступ журналістів до органів окупаційної влади та запровадили перереєстрацію ЗМІ за російським законодавством (має завершитися 1 квітня 2015 року). Станом на початок року перереєструвалися лише 100 медіа з понад 3000. Схоже на те, що переєстрацію пройдуть лише ті ЗМІ, які лояльні до російської влади.

За рік інформаційний простір Криму критично звузився. Мешканці Криму переважно отримують інформацію від російських пропагандистів. Єдиний на півострові незалежний телеканал ATR з початку окупації знаходиться під тиском. Його журналістів затримували 18 березня 2014 року, а Центр з протидії екстремізму ГУ МВС РФ 24 вересня 2014 року виніс редакції попередження за «формування антиросійської суспільної думки».

Обшук ATR 26 січня 2015 року – це ще один крок або до закриття, або до “націоналізації” телеканалу окупаційною владою.

Міжнародна журналістська спільнота не має стояти осторонь. Не можна закривати очі на створення у Європі регіону з тотальною цензурою та нестерпними умовами праці для чесних журналістів. НМПУ звертатиметься до партнерів з Міжнародної федерації журналістів та Європейської федерації. Ми також просимо Союз журналістів Росії підняти це питання у Москві, звідки йдуть накази про запровадження цензури у Криму.

Медіа-профспілка надаватиме усю можливу допомогу журналістам в Криму, а також тим, хто змушений виїхати з півострова до материкової частини України – матеріальну, юридичну, психологічну.

Позначки:, ,

Залиште коментар