У листопаді МФЖ провадить кампанію боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів

2 листопада медійники світу вперше в історії відзначили Міжнародний день ООН за припинення  безкарності за злочини проти журналістів  (the UN  International Day to End Impunity for Crimes Against Journalists). 23 листопада – ще один важливий день для  журналістської  спільноти:  проголошений міжнародною організацію захисту свободи слова IFEX на знак вшанування пам’яті наймасовішої в історії світових медіа розправи над репортерами на Філіппінах.

З 2 по 23 листопада Міжнародна федерація журналістів (IFJ) розгорне  кампанію боротьби  з  безкарністю за злочини проти журналістів. Вона  включатиме серію акцій: заяв, відео-меседжів, розміщення повідомлень у   соціальних медіа та   Thunderclap, анонсує сайт глобальної медіаорганізації.

МФЖ  привертає увагу до того,  що цього року загинуло вже майже 100 репортерів . На тлі зростання насильства у   Пакистані, Сирії, Іраку, Палестині та Україні  можливе ще більше число смертей.

Медіаорганізація наводить зареєстровану нею сумну статистику по окремих країнах.   На сьогодні найбільше журналістів – 13  – загинуло у Пакистані, 9 було вбито під час військового конфлікту з Ізраїлем у Палестині. Безперервні  військові дії в Україні вже позбавили життя 7 журналістів. Стільки ж загинуло в  Афганістані. Троє з чотирьох загиблих репортерів стали жертвами цілеспрямованих убивств. Решта позбулися життя під перехресним вогнем у зонах бойових дій або  виконуючи небезпечні редакційні завдання, – такі, як висвітлення вуличних демонстрацій.

Загроза «ісламської держави в Іраку і Леванті» (ISIS),  відзначає МФЖ, запровадила новий вимір у жорстокому поводженні до  журналістів.

Президент МФЖ Джим Бумела  (Jim Boumelha) заявив: «2014-ий    запам’ятається не тільки як ще один трагічний рік, протягом якого регулярно гинули журналісти, але  й як рік варварських кліпів з обезголовлення незабутніх американських  репортерів Джеймса  Фолі (James Foley) та  Стівена Сотлоффа (Steven Sotloff). Це – новий вимір, з яким ми ніколи не зіштовхувалися раніше, і ми сповнені рішучості покласти цьому край».

Очільник МФЖ висловив вдячність за проголошення Міжнародного Дня ООН за припинення безкарності за злочини проти журналістів.   Однак, на його переконання, міжнародні  інститути  «повинні зробити більше, щоб змусити уряди взяти на себе відповідальність за безпеку і захист репортерів».

Міжнародна організація журналістів закликала свої філії по всьому світу приєднатися до оголошеної нею кампанії  боротьби з безкарністю за злочини проти медійників. Йдеться, передусім, про заходи, спрямовані на те, щоб влада країн з найбільшими жертвами  серед журналістів розслідувала їхні убивства  й притягнула до відповідальності винуватців  злочинів.

В емоційному зверненні до світової  журналістської спільноти Джим Бумела заявив: «Я звертаюся до усіх вас із закликом  допомогти зробити усе можливе, щоб страхітливе зло відкотилося  і життя наших колег було врятовано. Ми спроможні  зробити чимало. Єдиний неприйнятний варіант  – бути бездіяльними».

Докладні дані про кампанію МФЖ, що має на меті сприяти боротьбі з безкарністю за злочини проти журналістів, й про те, як брати у ній активну участь, вміщено на спеціальній   сторінці   IFJ’s End Impunity Campaign page.

Подана хронологічно серія заходів МФЖ включає тривалу акцію «22 дні – 22 сторі». Медіа-організація закликає    журналістів світу надсилати  блоґи, відео та інші матеріали. Вона підтримує акції на  національному рівні, зокрема, пакистанський національний день дії проти безкарності (Pakistan National Day of Action Against Impunity) та акцію   філіппінських журналістів «Мільйон свічок» (One Million Candles) до 5-річниці кривавої розправи над їхніми загиблими колегами.

Спільну позицію щодо боротьби з «повзучою безкарністю» за напади на репортерів оприлюднили  спілки журналістів Південно-Східної Азії (SEAJU). South East Asian Media Unite to Combat Impunity, Censorship and Wage Insecurity: IFJ). Кожні 10 днів в Азійсько-Тихоокеанському реґіоні гине репортер, говориться в їхній спільній заяві. Чимраз більше журналістів зазнають погроз і залякувань, мета яких – змусити замовкнути голоси дисидентів і критиків.  Медіа-спілки висловили рішучість тісно співпрацювати з національними та міжнародними організаціями, щоби покласти край безкарності та поліпшенню безпеки журналістів.

Міжнародний день ООН за припинення  безкарності за злочини проти журналістів був проголошений  Генеральною Асамблеєю ООН у грудні минулого року на вшанування пам’яті французьких репортерів Ґіслена  Дюпона (Ghislaine Dupont)  та Клода Верлона (Claude Verlon),   загиблих в охопленій громадянською війною Малі. Раніше, 2011 року, IFEX встановила  Міжнародний день боротьби з безкарністю (the International Day against Impunity) після звірячої розправи на філіппінському острові Мінданао, жертвами якої стали щонайменше 32 репортери. Цей масовий злочин, скоєний півдесятиліття тому, й досі лишається непокараним.

Залиште коментар