«Репортери без кордонів» вважають законопроект про санкції «дуже небезпечним»

«Репортери без кордонів» стурбовані суворими обмеженнями свободи інформації, передбаченими у законопроекті про санкції, який український парламент учора прийняв у першому читанні.

Якщо закон буде прийнятий, то дозволить Раді національної безпеки України припиняти розповсюдження будь якого національного чи міжнародного медіа або блокувати будь-який веб-сайт на підставі «безпеки та національних інтересів» без рішення суду, наголошує організація.

«Репортери без кордонів» зауважують також, що законопроект №4453 був зареєстрований у парламенті лише за чотири дні до голосування, 8 серпня, і його розгляду не передували консультації із громадськістю.

«Остаточне прийняття цього законопроекту означатиме значний відхід від свободи інформації в Україні, – каже Йоган Бір (Johann Bihr), голова представництва RWB у Східній Європі та Центральній Азії. – Він дає РНБО надмірні повноваження для застосування найширших форм цензури на основі надзвичайно незрозумілих критеріїв і без гарантій».

«Репортери без кордонів» закликають парламентарів відхилити цей законопроект у другому читанні, адже він несумісний із владними зобов’язаннями щодо захисту свобод. Наголошується також на вимозі міжнародних конвенцій, ратифікованих Україною, про те, що кожне обмеження діяльності медіа повинне за всіх умов бути «необхідним» та «пропорційним».

Йоган Бір наголосив, що прагнення захисту національної безпеки не може виправдати нападу на конституційне право на свободу вираження.

Прийнятий вчора у першому читанні законопроект серед видів можливих санкцій передбачає: заборона або обмеження ретрансляції теле- та радіоканалів; заборона користування радіочастотним ресурсом України; обмеження або припинення діяльності засобів масової інформації та інших суб’єктів інформаційної діяльності, в тому числі, в мережі Інтернет; обмеження або заборона виробництва або розповсюдження друкованої продукції та інших інформаційних матеріалів; обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування.

За загальним правилом, рішення про застосування санкцій приймає РНБО за поданням Верховної Ради, Президента, Кабміну, НБУ або СБУ. Рішення РНБО вводиться в дію указом Президента України.

Залиште коментар