НСЖУ та НМПУ підтримують журналістів, які вимушено стали «біженцями»

Журналісти, які змушені змінити місце проживання у зв’язку із тиском та переслідуваннями за свою професійну діяльність, отримали фінансову підтримку від об’єднаного Центру допомоги журналістам Національної спілки журналістів України та Незалежної медіа-профспілки. Також журналісти продовжують отримувати кошти на компенсацію розбитої апаратури під час висвітлення протестних заходів в Києві та регіонах України.

Фінансову підтримку від НСЖУ та НМПУ нещодавно було надано співробітникам інтернет-видання Blackseanews, що працювало в Ялті.

За словами головного редактора проекту Андрія Клименка, через тиск редакція змушена була переїхати до Києва, частина журналістів виїхали з Ялти в інші міста та працюють віддалено.

– Наше видання висвітлювало проблеми всього Чорноморського регіону, тому багато уваги приділялося військовим питанням, безпеці. Ми писали про наслідки Російсько-Грузинської війни, мілітаризації, яку проводить Росія. Висвітлювали проблеми заблокованих українських військових частин, з якими тримали прямий зв’язок. Ніхто з нашої редакції не змінив політичну позицію та залишився українцем, хоча за національністю в нас лише незначна кількість українців. Після всього знаходитися в Криму для редакції стало просто небезпечно, – каже Андрій Клименко.

До НСЖУ журналісти звернулися, аби висловити свою незгоду з регіональною організацією Спілки в Криму, керівництво якої мало наміри «перейти» в Союз журналістів Росії.

– Ми сказали, що залишаємося членами НСЖУ та попросили поставити нас на облік у Києві. Від Спілки надійшла пропозиція про допомогу, яка дійсно була нам дуже потрібна. Адже ми втратили джерела фінансування, журналісти вимушені наймати житло, бо продати нерухомість у Ялті зараз неможливо. І мова навіть не про розмір допомоги, а про те, що з боку нашої організації це був жест підтримки. І ми всі за це вдячні, – коментує пан Андрій.

Координатор Центру допомоги від Незалежної медіа-профспілки Оксана Винничук зауважує, що Наглядова рада фонду приймає рішення про допомогу тим колегам, які опинилися в скрутних ситуаціях, залишилися без засобів для існування.

– Кошти виділяються тим, хто змушений переїжджати, тим, хто після тривалого лікування не може повернутися на роботу. Допомога надається і тим, в кого була розбита власна апаратура, яка давала можливість заробляти гроші. Крім того, нині ми закликаємо журналістів максимально дбати про страхування життя і обладнання, – наголошує Оксана Винничук.

За словами першого секретаря Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка, допомога журналістам надається завдяки активній роботі з міжнародними медіа-організаціями та колегами з європейських країн. Зокрема, першими відгукнулися Асоціація Польських Журналістів та Міжнародна Федерація Журналістів.

Відповідно до моніторингу Інституту масової інформації, зараз найбільше фактів фізичної агресії по відношенню до журналістів та приклади вимушеного біженства зафіксовані в Донецькій області. У м. Констянтинівка сепаратисти захопили журналістів англомовних медіа Buzzfeed, SkyNews та CBS. Здійснено 6 збройних нападів. У Слов’янську сепаратисти напали на знімальну групу ICTV (вони зупинили авто та погрожували зброєю, відібрали апаратуру та власне майно знімальної групи). Також сепаратисти напали на приміщення редакції газети «Горняк» міста Торез та на приміщення редакції газети «Провінція» у м. Костянтинівна, також напад скоєно ТРК «Донбас» та на приміщення редакції телеканалу «Юніон». Скоєно напад на дачу головного редактора Інтернет-видання «ОстроВ» Сергія Гармаша.

В Одесі. Жінку-журналістку інтернет-видання «Таймер» Анну Левченко було закидано камінням, коли вона висвітлювала  сутичку проросійських та проукраїнських сил. З початку травня зафіксовано два випадки, коли зі Сходу журналісти змушені переїздити в інші регіони заради власної безпеки.

Довідка

Об’єднаний центр допомоги журналістам у квітні підтримав коштами близько 10 колег, які зазнали фізичної агресії під час роботи на висвітленні євромайданів. За останній місяць таку допомогу отримали:

1.      Гунчакова Тетяна (Blackseanews, Ялта) на переїзд.

2.      Розенштейн Михайло (Blackseanews, Ялта) на переїзд.

3.      Хорошко Анна (Blackseanews, Ялта) на переїзд.

4.      Клименко Андрій (Blackseanews, Ялта) на переїзд.

5.      Ткаченко Ігор (фотокореспондент «Укрінформ», Донецьк) на відновлення пошкодженої камери.

6.      Жогалко Олександр («Північний вектор», Чернігів) на лікування.

7.      Пучич Владислав («20 хвилин», Житомир) на лікування та відновлення апаратури.

8.      Князєв Кирило (Comments.ua, Київ) на ремонт апаратури.

9.      Гумулиньски Мечислав (фрілансер, Вінниця) на ремонт побитої відеокамери.

10.  Гапич Євген («Репортер», м. Коломия) на придбання нової техніки.

11.  Ракуль Петро («Інформаційний центр», Одеса) на медичну допомогу.

12.  Ярошенко Олександр (фрілансер, м. Котовськ) на проживання після підпалу квартири.

13.  Томко С. («Миг», Запоріжжя) на ремонт обладнання.

14.  Светніцька Тетяна («Газета по-українськи», Донецьк) на проживання у зв’язку з переїздом.

15.  Гаврилів Мар’ян (фрілансер, Львів) на лікування та відновлення апаратури.

Залиште коментар