МФЖ: покласти край безкарності та забезпечити захист журналістів

Покласти край безкарності та забезпечити захист журналістів – наголошує Міжнародна федерація журанілстів на Конференції ЮНЕСКО

Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) закликала міжнародні організації, які підтримують свободу ЗМІ – допомогти у захисті безпеки і прав працівників ЗМІ та покласти край безкарності за насильство стосовно журналістів по всьому світу.

МФЖ оприлюднила свою заяву під час Семінару з безпеки журналістів, який відбувся 6 травня у рамках проведення конференції ЮНЕСКО «Свобода ЗМІ – задля кращого майбутнього», приуроченій до Всесвітнього дня свободи преси.

Під час семінару обговорювали дуже багато різних питань, які стосуються безпеки журналістів по всьому світу. Лідери спілок та профспілок журналістів з різних країн повідомили «з перших рук» про повсякденні труднощі, з якими стикаються журналісти під час виконання своєї роботи.

Під час семінару МФЖ презентувала звіт «Медіа під ударом», у якому йдеться про стан свободи слова у балканських країнах та країнах колишнього СРСР за період 2011-2013 років та висвітлюються питання, які стосуються питань безпеки та життя журналістів у країнах цих регіонів. З текстом звіту можна ознайомитися тут:
http://www.ifj.org/fileadmin/images/Website_pics/IJF_EasternEuropeanReport_Spreads_26414.pdf

«Конференція ЮНЕСКО до Всесвітнього дня свободи преси проводиться у найбільш важливий період, коли журналістика знаходиться на роздоріжжі», – заявив президент МФЖ Джим Бумела. «Все ще продовжується «сезон полювання» на журналістів, вони все ще залишаються мішенню для відстрілу, викрадень, кидань за грати та переслідувань у всіх куточках світу в таких трагічних масштабах, які вразили навіть найбільш загрубілих фронтових журналістів».

«МФЖ закликає організації – учасників Паризької конференції ЮНЕСКО допомогти покласти край практиці безкарності, але не лише через декларації, пакти чи заяви, які заохочують держави – члени або через створення партнерств та підвищення їх обізнаності, але й через проведення ефективних кримінальних та незалежних розслідувань, які б привели до покарання винних».

Учасники семінару МФЖ, включаючи лідерів журналістських організацій з Росії, України, Палестини та Сомалі та інших країн обговорили кризу безпеки в своїх країнах, а також стратегії та програми, які організації-члени МФЖ можуть можуть прийняти для роботи по захисту прав журналістів, такі як тренінги з першої допомоги та виживання, багаторівневе представництво інтересів у боротьбі проти безкарності у випадках порушень прав журналістів.

Під час семінару було презентовано фотовиставку, присвячену складнощам журналістської роботи в Україні під час кризи, була проведена презентація навичок для порятунку життя та захисного обладнання для журналістів.

Надія Ажгіхіна, Віце-президент ЄФЖ та секретар СЖР розповіла про ситуацію журналістів у Росії, наголошуючи на існуючих обмеженнях ЗМІ, побоювання можливості повернення анти-журналістських законів про дифамацію, про контроль над мережею Інтернет та про безкарність у випадках порушень стосовно російських журналістів. «З 1993 року 312 наших колег були вбиті в Росії» – зазначила вона. «Міжнародна солідарність та взаємопідтримка серед журналістів має вирішальне значення для досягнення істинної свободи засобів масової інформації».

Юрій Луканов, Голова Незалежної медіа профспілки України, говорив про складну ситуацію для журналістів в Україні, коли журналісти масово зазнавали побиття та жорстокого поводження. «Журналісти працювали просто в жахливих умовах, коли їхні права і свободи повністю ігнорувалися», – сказав він.

Омар Осман Фарук, президент Національної спілки сомалійських журналістів (NUSOJ), поінформував про складну і небезпечну ситуацію для журналістів в Сомалі. «З 2007 року 55 журналістів були вбиті в південній частині Сомалі», – зазначив він. «Навчання з питань безпеки є одним з найважливіших інструментів для захисту фізичної та правової безпеки журналістів, які зазнають залякувань та переслідувань».

Абдалнассер Наджар, Президент профспілки журналістів Палестини, наголосив, що близькосхідний регіон є одним із найнебезпечніших у світі поряд із Сирією, Іраком, Лівією і Палестиною – найбільш небезпечних країн у світі для журналістів. «Палестинські журналісти стикаються з серйозними труднощами, такими як позбавлення волі, переслідування і навіть вбивства», – сказав він. «Сльозогінний газ та шумові гранати можуть спричинити журналістам серйозні травми, через що їх свобода пересування є дуже обмеженою. Життєво необхідною є потреба у захисному обладнанні та тренінгах з безпеки для захисту життя журналістів».

Залиште коментар