Human Rights Watch вимагає зупинити політично вмотивоване насильство проти журналістів

В умовах загострення кризи в Україні журналісти та політичні активісти піддаються великому ризику політично вмотивованого насильства: незаконним затриманням, викраденням і посяганням. Про це зазначає правозахисна організація Human Rights Watch у своїй заяві.

«Українській владі необхідно подвоїти зусилля у захисті людей незалежно від їхніх політичних переконань. Міжнародні актори, які мають можливості впливу на сторони конфлікту, повинні вимагати припинення правопорушень, звільнення незаконно утримуваних осіб і притягнення усіх винних до відповідальності», – заявляє директор організації у Європі та Центральній Азії Х’ю Вільямсон.

Співробітники Human Rights Watch на сході України задокументували порушення з боку недержавних акторів у Слов’янську, Донецьку, Харкові, Краматорську та Костянтинівці. Серед журналістів, які незаконно утримуються – 24-річний український журналіст-фрілансер Сергій Лефтер, який востаннє контактував із сім’єю чи знайомими 15 квітня; стрімер Артем Дейнега, кореспондент ЗІКу Юрій Лелявський, журналіст «ВолиньПост» Сергій Шаповал.

20 квітня противники київської влади взяли під контроль телецентр у Слов’янську і відімкнули місцеві канали CTV та CTV+, замінивши їх на російські. Два дні потому озброєні люди не пропустили в телецентр місцевих журналістів і погрожували їм зброєю, коли ті намагалися забрати свою техніку; у них обшукали машину і потім змусили поїхати.

Ввечері 16 квітня 10 осіб, частина яких була озброєна, ввірвалися у кімнату гуртожитку, де проживав 20-річний журналіст Роман Губа, який відкрито підтримував у своїх матеріалах єдину Україну. Вони прочекали його близько години, після чого пішли, забравши особисті документи, комп’ютер та іншу техніку. Сам Губа, побоюючись за свою безпеку, залишив Слов’янськ.

Human Rights Watch вважає, що влада на всій території України повинна ретельно розслідувати всі епізоди порушень і притягти винних до відповідальності. В свою чергу, міжнародна правозахисна організація закликала Москву вимагати від проросійських сил звільнення усіх захоплених ними осіб і припинення правопорушень. Також HRW настійливо вимагає від ОБСЄ і ООН підготувати доповіді про ситуацію з правами людини на місцях із зазначенням, за можливістю, осіб, відповідальних за порушення.

Залиште коментар