МФЖ закликає до потужнішого юридичного захисту журналістів від недобросовісних договорів та контрактів

Напередодні відзначення 23 квітня Всесвітнього дня захисту авторських прав, Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) і Європейська федерація журналістів (ЄФЖ) закликають свої членські організації заявити про засудження недобросовісних договорів та контрактів, я через які у журналістів та інших творців відбираються авторські права.

МФЖ та ЄФЖ також просять запроваджувати на міжнародному рівні та на рівні ЄС нове законодавство, яке б включало гарантії для авторів під час проведення переговорів щодо укладення договорів та забезпечувало повагу як щодо майнових, так і немайнових прав.

«Особисті немайнові права виступають передумовою для довіри до виробленого контенту», зазначає Президент ЄФЖ Могенс Бліхе-Б’єррегард. «Без немайнових прав автори не мають жодних шансів для захисту того, щоб їх роботи відповідали дійсності, були вірогідними. Крім того, без захищених майнових прав автори не мають жодних шансів на реалізацію своїх немайнових прав».

МФЖ та ЄФЖ наголошують на зростанні практики використання недобросовісних положень у типових договорах та контрактах, які пропонуються журналістам, фотокореспондентам та іншим творчим працівникам. Подібні положення, призначені для позбавлення журналістів їх авторських прав – мають істотний вплив на журналістські доходи та подальше використання їх робіт.

«Не можна очікувати, щоб журналісти дійсно заробляти собі на життя, коли до них систематично звертаються з проханням підписувати відмови від авторських прав», – наголошує Президент МФЖ Джим Бумела. «Зараз дуже багато тих, кого примусили підписати типові договори, які переповнені несправедливими умовами. На сьогодні ніщо не захищає найслабшу, по суті, сторону договору про авторські права».

МФЖ та ЄФЖ зокрема засуджує випадки викуплення авторських прав, передачі їх для майбутнього не завжди відомого використання та передачу авторських немайнових прав.

«Свобода договорів не може застосовуватися щодо окремих журналістів. Нам потрібно встановити відповідні гарантії, щоб автори не зривали систематично переговори щодо укладення договорів, а щоб усе відбувалося відповідно до закону» , – сказав Джим Бумела.

ЄФЖ посилається на дослідження Європейського парламенту, опубліковане в лютому цього року. У ньому дається оцінка стану законодавства щодо дотримання авторських прав та договорів у різних країнах, як це впливає на посилення позиції творчих працівників під час договірних переговорів та на самі договори, які використовуються у ЄС.

Результати дослідження підтвердили існування ряду несправедливих умов і контрактних механізмів, які перешкоджають журналістам та іншим творчим працівникам отримувати достатню оплату за свою роботу.

«Кращий спосіб захистити авторські права – майнові та немайнові – це, з одного боку, посилення значимості авторства та забезпечення справедливої винагороди за використання творчих робіт”, – вважає Могенс Бліхе-Б’єррегард. «З іншого боку, ми повинні зробити легким і відкритим використання творів для користувачів та повторного використання матеріалів, захищених авторським правом, і саме такий підхід повинен виноситися на порядок денний у ЄС та інших міжнародних структурах».

Залиште коментар