Львівська медіа-профспілка проти фінансового тиску чиновників на журналістів

Львівський осередок Незалежної медіа-профспілки України (ЛНМПУ) пропонує заборонити чиновникам та політикам судові позови до журналістів у частині вимог фінансового відшкодування так званих “матеріальної та моральної шкоди”.

Причина такої ініціативи – чиновники та політики, які часто причетні до корупційної діяльності, через судові позови намагаються залякати і фінансово розорити медійників. Судові позови до журналістів часто супроводжуються вимогами фінансового відшкодування, суми якого є невмотивовано високими і перевищують середньостатистичну зарплату працівника ЗМІ в десятки, а інколи й сотні разів.

Нещодавно Франківський районний суд Львова почав розгляд справи про образу честі і гідності за позовом начальника департаменту державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України Василя Пісного проти інтернет-видання ZAXID.NET. Василь Пісний подав до суду на ZAXID.NET за публікацію статті «З економічною злочинністю в Україні боротиметься “Антибіотик”»,  у якій йшлося, зокрема,  про те, що у середині 90-х він провів п’ять місяців у СІЗО за підозрою у рекеті, а також про чисельну нерухомість, що належить йому і його родині.

Журналістське розслідування обставин життя Пісного на замовлення ZAXID.NET провели редактори антикорупційного сайту «Наші гроші. Львів» Олександра Губицька та Наталя Онисько. У своїй позовній заяві Василь Пісний вимагає солідарно стягнути з них рекордну за останні 10 років суму фінансового відшкодування від журналістів – 100 000 грн. Щоб мати змогу встановити такий високий розмір штрафу за «образу честі і гідності», Пісний сплатив 5000 грн судового збору (5% від суми відшкодування), які теж вимагає стягнути із журналістів.

Фінансова частина позову стосується не видання, яке опублікувало розслідування, а виключно журналістів. За результатами останнього судового засідання 25 квітня відповідачами, до яких пред’явлено вимоги з відшкодування шкоди, далі залишилися Наталя Онисько та Олександра Губицька, співвідповідачів ZAXID.NET та Lviv 24.було змінено на юридичну особу – ТРК «Люкс».

ЛНМПУ здивував той факт, що фінансова частина позову тосується не видання, яке опублікувало журналістське розслідування, а виключно журналістів. У цій ситуації виникає підозра, що метою позову є не стільки відшкодування матеріальної чи моральної шкоди (якщо така була), скільки спроба залякати та чинити тиск на журналістів, які розповіли про цікаве минуле чиновника. “Така велика сума позову є не підйомною для журналістів. Пора припиняти практику судового та фінансового пресингу щодо журналістів в Україні. Тому ми пропонуємо заборонити чиновникам та політикам вимагати фінансового відшкодування “моральних збитків”. Журналіст у випадку допущення помилки повинен нести моральну відповідальність (публічне вибачення) та репутаційні збитки (публікацію спростування). Фінансові позови можуть стосуватися ЗМІ, які повинні дбати про якість опублікованих матеріалів. Проте, позови до ЗМІ також повинні бути суттєво обмежені у розмірах, аби не давати можливість фінансового знищення ЗМІ тими особами, діяльність яких вони висвітлюють”, – переконаний голова Львівського осередку НМПУ Роман Рак.

Активісти медіа-профспілки переконані, що заборона фінансових позовів до журналістів посилить антикорупційну діяльність в суспільстві і позитивно вплине не лише на стан свободи слова в Україні, але й на якість журналістських матеріалів. Адже власники ЗМІ, розуміючи що фінансові збитки нестимуть лише вони, матимуть додаткову мотивацію наймати юристів для перевірки контенту на відповідність вимогам українського законодавства. Очевидно, зростуть і вимоги до топ-менеджерів медіа щодо суворого дотримання журналістських стандартів.

Додаткова інформація щодо позову Василя Пісного:

Наступне слухання у «справі про честь та гідність Пісного» відбудеться у Франківському суді Львова 13 травня, початок засідання о 10:30.

Співавтор статті Олександра Губицька зазначає, що у написанні статті було дотримано усіх журналістських стандартів. інформація для написання матеріалу отримана з відкритих джерел: архів газети «Високий замок», веб-сторінка «Архбудінвесту» (відомості про об’єкти нерухомості в Брюховичах та Рясному), Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (щодо власників готелю «Наталі 18», ресторанів «Колиба» та «Форос»). Кожен факт підкріплений доказовою інформацією і ретельно перевірявся.

Нагадаємо, що високопосадовець неодноразово пред’являв позови до журналістів. У 1996 році позов стосувався газети «Високий замок» за матеріал “Перевертні в погонах та їх покровителі”. У 2005 році «Львівська газета» внаслідок задоволення позову Пісного опублікувала спростування питання журналістів на прес-конференції Геннадія Москаля, тодішнього глави МВС.  У 2006 році Пісний судився з тернопільською газетою «Репортер». Редактор цієї газети Орест Муц звинувачував Пісного, який тоді очолював тернопільську міліцію, у корупції, зловживанні службовим положенням та відмиванні брудних грошей.

Василь Пісний також вимагає видалити з Інтернету статтю і її численні републікації.

Залиште коментар