Медіа-профспілка закликає активістів Євромайдану поважати права журналістів

Незалежна медіа-профспілка України (НМПУ) звертається до учасників акцій протесту у Києві та до їхніх безпосередніх керівників з проханням всіляко сприяти роботі журналістів, а не перешкоджати їм. Навіть у випадках, якщо вам не подобається, що журналіст пише, або не подобається він особисто. У разі, якщо вам здається, що журналіст порушує етичні правила, ви можете звернутися із відповідною заявою до Комісії з журналістської етики.

Нагадуємо, що відповідно до Конституції України (ст.34, 15), до Закону “Про інформацію” (ст.24, 25) журналісти мають право вільно збирати інформацію, здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів. Якщо ми прагнемо до Європи та хочемо жити у правовій державі, ми повинні дотримуватися законів.

У грудні профспілка зафіксувала три випадки порушень прав журналістів, які сталися за участі учасників акції протесту.

9 грудня 2013 року на п’ятому поверсі Будинку профспілок кореспонденту Grom.tv було розбито камеру невідомими особами, які називають себе “штабом “Правого сектору”. 11 грудня журналісти знов завітали у гості до тих, хто перебуває на цьому поверсі та зафільмували свою розмову на відео:

14 грудня 2013 року під час виступу гурту “Океан Ельзи” на Євромайдані невідомі особи заважали роботі фотографів біля сцени, про що НМПУ повідомили кілька фоторепортерів.

22 грудня 2013 року активісти партії “Свобода” Руслан Андрійко та Артем Рубан вигнали журналіста сайту From-ua.com Віктора Гаценка з приміщення Київської міськради, про що він повідомив НМПУ. Депутат Верховної Ради від “Свободи” Ігор Мірошниченко у телефонній розмові визнав, що цей випадок мав місце.

Окрім цього комітету НМПУ відомі ще два випадки, коли журналісти стикалися з перешкоджанням, але не ідентифікували себе публічно як журналістів з різних причин.

18 грудня 2013 року до будівлі Київської міськради не змогла потрапити журналістка Центру інформації про права людини Ірина Виртосу. Її обурили нові правила входу до приміщень – за паспортами. Виртосу принципово відмовилася демонструвати будь-які документи, оскільки раніше вхід до приміщень був вільним.

18 грудня 2013 року у прес-центр Будинку профспілок охорона не пустила громадську активістку та журналістку Ніну Потарську (журнал “Спільне”, сайти Liva.com.ua, Gaslo.info). Вона вважає, що причиною були її ліві політичні погляди.

НМПУ вважає дії окремих активістів Євромайдану неприпустимими та несумісними з проєвропейською риторикою. Європейські принципи – це свобода слова та повага до журналістів, навіть якщо їхня точка зору вам не подобається.

НМПУ закликає не перешкоджати роботі журналістів навіть у разі, якщо ви вважаєте їхні дії непрофесійними. Натомість, ви можете скаржитися на журналістів до Комісії з журналістської етики (http://www.cje.org.ua), що загрожує їм громадським осудом та виключенням з професійних та творчих спілок. А у найбільш кричущих випадках ви можете звернутися до суду.

Залиште коментар