Потрібно спрощувати процедуру вступу до профспілок та залучати студентів, – президент ЄФЖ

Студенти та молоді фахівці є найбільш цінними членами журналістських спілок, вважає президент Європейської федерації журналістів Могенс Бліхе-Б’єррегард

Питання організації журналістських профспілок і правил залучення членів обговорювали під час семінару Європейської федерації журналістів, що пройшов у Києві. Вчора також відбулось офіційне приєднання НСЖУ та НМПУ до Європейської федерації.

Могенс Бліхе-Б’єррегард, президент ЄФЖ та президент Данської спілки журналістів, ділився досвідом організації спілки і давав поради, як можна покращити роботу органу саморегулювання. За його словами, у Данії членом спілки може стати кожен, хто має «хоч якесь відношення до створення контенту», в тому числі фрілансери. Особлива увага приділяється молодим фахівцям та студентам. «Студенти – найбільш цінні члени ваших організацій, тому що вони наше майбутнє, – зазначив він. – У Данії 16% з членів спілки – це студенти. Вони краще знають нові медіа, ніж ми з вами, тому не просто приймайте їх до організації, а прислухайтесь до них, питайте про потреби».

Крім того, Бліхе-Б’єррегард рекомендує максимально спростити процедуру вступу до спілки: «Не намагайтесь ускладнити цей процес, умови та форма мають бути зрозумілими та простими». Він наголосив, що з розвитком нових медіа та мультимедійних редакцій, постає питання, чи слід включати до членів спілок тих, хто працює з візуальним контентом – наприклад, інфографіків.

На конференції виступив представник Білоруської Асоціації журналістів Михайло Янчук, він зазначив: однією з головних проблем членства в асоціації є те, що вступити туди можуть тільки офіційно працевлаштовані журналісти. Тобто фрілансери такого права не мають, оскільки просто не вважаються журналістами. Він додав, що у Білорусії нові ЗМІ можуть створювати тільки ті журналісти, які мають 5 років досвіду: «Через це молоді фахівці та студенти не можуть реєструвати свої проекти».

Про український досвід у цьому питанні розповідав Юрій Луканов, голова НМПУ: «Якщо журналіст працює як фрілансер, то ми приймаємо його у профспілку і він користується всіма правами. Але виникає питання, як вчиняти з блогерами – адже якщо людина просто постить собі кішечок у блог, то вона впринципі теж блогер». На сьогодні, за словами пана Луканова, медіапрофспілка може приймати тих блогерів, які регулярно пишуть на певну тему, розвивають свій блог, мають стабільну аудиторію – траплялись випадки, коли такі блогери звертались у профспілку з проханням захистити їх права.

Президент Європейської федерації журналістів зауважив, що профспілки повинні активно поширювати інформацію про свою діяльність – через інтернет-сайти, телебачення, мобільні телефони та роз’яснювати, у чому переваги членства. Серйозним питанням лишається обсяг грошових внесків: «Треба знайти золоту середину – щоб журналісти могли собі це дозволити, але в той же час розміри внесків мають бути достатніми, аби люди відчували присутність організації, щоб була можливість досягати змін». Він зауважив, що для різних членів Данської спілки внески різняться – для студентів це 10 євро на місяць, для фрілансерів – 60 євро.

Могенс Бліхе-Б’єррегард зазначив, що найпоширеніша послуга, яку надає Данська спілка – це допомога в оформленні трудових договорів.

Про різницю між європейськими та українською спілкою говорив Олег Наливайко, голова НСЖУ: «У Європі усі колишні творчі спілки займаються лише профспілковою діяльністю – це щось подібне на нашу медіапрофспілку: захист трудових прав, контракти, скорочення, стосунки з власниками. Творчі спілки залишились у країнах колишнього СРСР – у нас ширша діяльність: робота з юнкорами, студентами, творчі конкурси. Хоча мій прогноз такий, що ми теж більше будемо йти у профспілкову діяльність, бо зараз все більше приділяємо уваги захисту журналістських прав».

Семінар відбувся в рамках триденної Конференції з питань безпеки, свободи слова та розбудови сильних спілок та профспілок журналістів у Східноєвропейському регіоні, що проходить 21-23 листопада у Києві.

23-го листопада Національна спілка журналістів України та Незалежна медіапрофспілка України організують прес-конференцію, присвячену Всесвітньому дню боротьби проти безкарності та Марш проти безкарності, щоб згадати колег, які загинули, виконуючи свій професійний обов’язок.

Залиште коментар