23 листопада – день боротьби з безкарністю (відео)

Международная ассоциация по защите cвободы cлова (IFEX) починає третю щорічну кампанію, присвячену Міжнародному дню боротьби з безкарністю. Поки є зростаюче усвідомлення проблеми безкарності і того, як вона впливає (і навіть посилює) на порушення прав людини, повинен здійснюватися і постійний тиск.

Мережа IFEX складається з більше 80 організацій, що працюють у понад 60 країнах по всьому світу; вона включає в себе безліч найбільш сміливих людей, яких ви коли-небудь зустрічали, що працюють в таких небезпечних умовах, які ви навіть не можете собі уявити. За допомогою цієї кампанії ми об’єднуємо наші голоси для підвищення обізнаності про те, як культура безкарності душить свободу вираження; ми також надихаємо людей вжити заходів, щоб послабити владу цієї шкідливої ​​культури.

Безкарність – глобальна проблема. Вона широко поширена. Її можна виявити в будь-якій точці світу і вона може приймати різні форми. Чи буде це випадок знущань над кимось в школі або корумпований диктатор – коли панує безкарність, одні не відчувають себе вільними діяти, не побоюючись наслідків, а інші користуються можливістю ображати. Для того, щоб змусити замовкнути незгодних. Особливо тих, хто критикує. Тих, хто задає важкі питання, що виражають різні думки або переконання. Тих, хто документує випадки зловживань владою, злочинності, корупції. Тих, хто фотографує жорстокі напади на мирних демонстрантів. Тих, хто розкриває руйнівні промислові методи, які становлять загрозу для навколишнього середовища, в тому числі, для води, яку ми п’ємо, і їжі, яку їмо. Тих, хто викриває діяльність компаній, які відносяться до робочих як до рабів і змушують їх працювати в небезпечних, нелюдських умовах. Кого змушують замовкнути безкарно? Тих, кого ми перерахували; їх мовчання має важкі наслідки для всіх нас.

Безліч активістів, художників, блогерів, вчених, музикантів і журналістів піддаються переслідуванням, загрозам, тортурам; їх залякують, кидають у в’язниці і навіть вбивають – тільки за те, що вони здійснюють своє право на свободу вираження. Більше 500 журналістів було вбито за останнє десятиліття. Більшість осіб, які вчинили ці злочини, можуть розраховувати на те, що їх ніколи не притягнуть до відповідальності. Вплив такого стану справ неважко собі уявити. У країні, де когось безкарно вбили за повідомлення про корупцію, яка ймовірність того, що інша людина буде виконувати подібну роботу?

Суть кампанії – змінити стан справ. Хоча вплив акцій, що проводяться в рамках кампанії, не завжди очевидно (особливо коли метою є системні зміни), в деяких випадках ефект є безпосереднім і відчутним. Наприклад, у разі кампанії минулого року на захист Тавера Ванди, телерепортера та активіста – еколога з міста Гома (Демократична Республіка Конго). У той час він перебував у підпіллі (з липня 2012 року). Члени повстанського руху М-23 погрожували вбити його за публічне засудження окупації ними національного парку Вірунга. Після кампанії 2012 року, яка привернула увагу всього світу до його нагоди, Ванди сказав: «Кампанія привернула увагу ЗМІ та активно залучила громадськість в Демократичній Республіці Конго. Вона справила великий тиск на уряд, закликаючи його забезпечити мені безпеку; а іншим журналістам надала мужності продовжувати їх роботу».

У цьому році в рамках кампанії будуть кинуті заклики до дій, які необхідно негайно вжити на підтримку п’яти мужніх людей: Йорма Бопхі, активіста – правозахисника з Камбоджі, якій неодноразово погрожували, били і яка в даний час знаходиться у в’язниці за участь у мирних протестах проти захоплення земель; Ерен Кескин, правозахисника з Туреччини, якій погрожували і в яку стріляли – вона домагається правосуддя для жінок, які були згвалтовані і піддалися тортурам; Доаи Еладл, єгипетського карикатуриста – їй погрожували за її карикатури, які визнали блюзнірськими; Мартіна Паллараса, еквадорського журналіста, якому погрожували за його повідомлення про про корупцію в уряді; Роммі Мома, юриста з Нігерії, який бореться за прозорість і підзвітність уряду і який був змушений тікати зі свого будинку після погроз смертю і публічного засудження по радіо губернатором штату. Крім об’єднання зусиль, організації – члени IFEX по всьому світу будуть виступати з власними ініціативами, додаючи свої голоси до заклику покінчити з безкарністю.

Центр кампанії – сайт daytoendimpunity.org. Тут нова інформація буде розміщуватися кожен день, з 1 по 23 листопада (цього дня відзначається Міжнародний день боротьби з безкарністю). Ми створили мультимедійні ресурси для того, щоб допомогти людям зрозуміти проблему і знайти способи, як додати свій голос до голосів працюючих разом активістів глобальної мережі. За допомогою інфографіки, відео, інтерактивного досвіду онлайн, статей, країнових оглядів і інтерв’ю ми сподіваємося залучити більше людей для участі в цій кампанії, яка веде боротьбу з корінням несправедливості і незахищеності, які є кляпом для свободи вираження.

Багато людей бояться права на свободу вираження. Однак це право важливо не тільки саме по собі, це також і право, яке допомагає привертати увагу до порушень інших прав. Відвідуйте daytoendimpunity.org щоденно, з 1-23 листопада, і вживайте заходів, щоб покласти край безкарності.

Залиште коментар