Обшукують журналіста. Що робити?

Що робити, якщо до вас, законослухняного та професійного журналіста, прийшли з обшуком? Про це з власного досвіду пише Олекса Ярославцев, редактор та журналіст ІА “Поряд з вами”, член Національної спілки журналістів України. Радимо роздрукувати цю інструкцію та повісити її вдома та в редакції.

**

Спробувати дати опір можна. Перед обшуком (безумовно, встигнути повідомити редакцію, адвоката, громадськість дописом у ФБ – хай розповсюджують. Це теж важливо):

А далі, уважно перечитавши Ухвалу суду на предмет наявності помилок (помилка в прізвищі власника приміщення, адресі – є підставою відправити слідчого до дідька), зробити наступне:

1. Під протокол надати копії посвідчення редакції, копію прес-карти.

2. Під протокол треба оголосити, що інформація, яку шукає слідчий, збиралася на підставі редакційного завдання (це завдання також варто якщо не мати на руках, то щоб негайно хтось привіз з редакції адвокату). Це завдання цілком може бути попередньо зроблене в усній спосіб, бо є внутрішнім документом редакції, але оголосити про його наявність – також необхідно.

3. Під протокол заявити, що згідно статті 5 “Закону про міліцію”, Міліція повинна діяти “у точній відповідності з законом”.

4. Під протокол заявити що згідно статті 17 Закону “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”: “Службова діяльність журналіста не може бути підставою для його арешту, затримання, а також вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених ним матеріалів та технічних засобів, якими він користується у своїй роботі”. Тимчасове вилучення теж є вилученням.

5. Вилучення технічних засобів є перешкоджанням в законній професійній роботі журналіста

6. Під протокол заявити, про існування статті 364 ККУ – “Зловживання владою або службовим становищем, тобто умисного, з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах, використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам”

7. Під протокол заявити про існування статті 366 ККУ “Службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення документів, а також складання і видача завідомо неправдивих документів” – відносно введення судді в оману, що практикуючий журналіст, член НМПУ, не є журналістом.

8. Під протокол заявити про існуючі статті Кримінально-процесуального кодексу:
“Стаття 162. Речі і документи, які містять охоронювану законом таємницю. До охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації.
А також про статтю 65, згідно якої журналіст не може бути свідком.

Також, під протокол треба оголосити, що згідно статей 86 та 87 Кримінально-процесуального кодексу, вилучені у журналіста відомості не зможуть бути доказами у суді.

Ну і наприкінці –

7. Під протокол: Стаття 62 Конституції передбачає, що “Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом”.

Після цього, якщо слідчий не схаменеться і не піде геть, то хай обшукує та вилучає. Означених в протоколі заяв буде цілком достатньо для порушення проти слідчого кримінального провадження по вказаних вище статтях ККУ.

Та й адвокат встигне приїхати.

Залиште коментар