“Стоп цензурі!” згорнув намет під МВС

29 травня рух “Стоп цензурі!” згорнув тимчасовий інформаційний центр у вигляді намету під стінами Міністерства внутрішніх справ, встановлений 27 травня. “Ми подумаємо, де знаходиться центр ухвалення рішень щодо захисту свободи слова і прав журналістів, і поставимо наш намет там”, – повідомила активіст руху, журналіст Наталя Соколенко.

До учасників брифінгу, проведеного активістами руху та адвокатами постраждалих 18 травня журналістів Ольги Сніцарчук і Владислава Соделя, так і не вийшли представники МВС. Присутні журналісти телефонували речнику МВС Сергію Бурлакову, щоб отримати коментарі, однак він не брав слухавку.

Зі слів пані Соколенко, минуло вже 10 днів з дня нападу на журналістів Ольгу Сніцарчук і Владислава Соделя, однак міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко та його підлеглі зробили замало для розслідування та покарання винних. Крім того міністр не знайшов часу і сміливості публічно зустрітися із журналістами, які зазнали нападу. МВС не надало інформації про те, скільки триватиме службове розслідування щодо міліціянтів, на очах у яких побили журналістів.

«Вони ховаються від журналістів, проводять кулуарні закриті зустрічі з окремими особами. Але в цьому випадку йдеться не лише про Ольгу Сніцарчук і Влада Соделя, йдеться про зростання фізичної агресії щодо журналістів і безкарності нападників на представників засобів масової інформації. Це вже становить загрозу подальшому демократичному розвиткові України», – вважає активістка руху «Стоп цензурі!» Оксана Романюк.

Адвокат постраждалих журналістів Вікторія Кіріна, юрист кримінально-правового департаменту АО Aver Lex, повідомила, що нині триває досудове розслідування щодо перешкоджання діяльності журналістів, обоє з яких визнані потерпілими. «Стверджувати, що справа затягується, ми не можемо», – додала вона. Адвокати мають намір добиватися зміни запобіжного заходу щодо підозрюваного в нападі Вадима Титушка, розширення кола обвинувачених і оприлюднення результатів службового розслідування дій представників МВС, які не перешкоджали нападу.

Оксана Романюк і Наталя Соколенко звернули увагу на бездіяльність позиції Адміністрації президента. Зокрема, президент Віктор Янукович як гарант свободи слова не сказав ані слова на захист журналістів. Заплановане на 21 травня засідання Міжвідомчої робочої групи з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів при президенті України «Відкрита розмова» було скасовано і досі не проведено. «Останні події показали, що МРГ перетворюється на декорацію, яка лише імітує діалог між владою та медіа. Без реальних заходів реагування на порушення прав журналістів група втрачає сенс для подальшого існування», – вважають члени «Стоп цензурі!».

«Влада веде свою інформаційну війну, – сказав юрист Інституту медіа права Ігор Розкладай. – Вони намагаються применшити важливість цієї справи. Було кілька дифамацій. Зокрема, міністр з трибуни парламенту заявив, що Ольга Сніцарчук була на мітингу як громадська активістка, згодом була недостовірна інформація про те, що вона відмовилася від охорони».

Пані Соколенко нагадала, що рух «Стоп цензурі!» вимагає від Міністерства внутрішніх справ і персонально міністра Віталія Захарченка:

1. Ефективного розслідування побиття та перешкоджання професійній діяльності наших колег, із залученням фото та відео матеріалів від журналістів, а також матеріалів журналістських розслідувань.

2. Проведення та оприлюднення результатів службової перевірки, а також порушення кримінальної справи щодо працівників МВС, які були присутніми під час побиття журналістів, та проігнорували злочинні дії нападників.

3. Публічного оприлюднення інформації про підстави, у т.ч. копій відповідних документів супроводження автомашинами ДАІ БРДМ, що брав участь у сутичках на вул. Малій Житомирській.

4. Щотижневого публічного звіту про хід цих розслідувань та перевірок.

Від Адміністрації Президента вимагають негайно скликати Міжвідомчу робочу групу та запросити на засідання міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та Генерального прокурора Віктора Пшонку для розгляду ситуації.

Від президента України Віктора Януковича як від гаранта свободи слова в Україні за Конституцією вимагають публічної реакції на зухвалий випадок нападу на журналістів.

Допоки не будуть виконані ці вимоги, рух «Стоп цензурі!» обіцяє постійно проводити публічні акції з метою інформування громадян про стан розслідування нападу на журналістів.

Залиште коментар