Звернення НСЖУ та НМПУ до голови Верховної Ради щодо порушення прав журналістів

Голові Верховної Ради України,
народному депутату Рибаку В.В.

Голові
Комітету з питань бюджету
Верховної Ради України
народному депутату Гєллєру Є.Б.

Копія
Голові
Комітету з питань свободи слова та інформації
Верховної Ради України
народному депутату Томенку М.В.

З В Е Р Н Е Н Н Я
щодо перешкоджання журналістській діяльності

У вівторок 26 березня 2013 року журналістів телеканалів ТВі, «24», інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» та інтернет-сайтів «Українська правда» та LB.ua не допустили на засідання Комітету з питань бюджет  Верховної Ради України, де відбувалося затвердження перерозподілу 1,7 млрд. гривень бюджетних коштів.

Даний інцидент є прямим порушенням норм ст.44 Закону України «Про комітети Верховної Ради», у відповідності з якою «засідання комітетів проводяться відкрито і гласно, крім випадків, коли за рішенням комітету проводиться закрите засідання». Відповідного рішення комітету не було.

Також це пряме порушення п.2 ст.25, ст. 26 Закону України «Про інформацію», згідно з якими «журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться». А «відсутність акредитації не може бути підставою для відмови в допуску журналіста, працівника засобу масової інформації на відкриті заходи, що проводить суб’єкт владних повноважень».

Дії працівників Державної охорони та прес-служби Верховної Ради України, які не допустили журналістів на засідання комітету, підпадають під дію ст. 171 Кримінального кодексу України «перешкоджання законній професійній діяльності журналістів» та тягнуть за собою відповідальність у вигляді штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешту до шести місяців, або обмеження волі до трьох років.

Ми закликаємо Верховну Раду України негайно привести свою роботу у відповідність до норм вітчизняного законодавства. Засідання бюджетного та інших комітетів мають бути відкритими та гласними. Ми також радимо оперативно оприлюднювати стенограми та протоколи засідань комітетів на сайті Верховної Ради України та сайтах відповідних комітетів. Це сприятиме прозорості роботи парламенту та свідчитиме про дотримання принципів свободи слова та права на інформацію.

27 березня 2013 року

Голова
Національної спілки журналістів України        Олег Наливайко

Голова
Незалежної медіа-профспілки України             Юрій Луканов.

Залиште коментар