Анонс: Медіа-профспілка на DocudaysUA

Незалежна медіа-профспілка України в партнерстві з 10-м Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA запрошують учасників та гостей фестивалю на семінар «Безпека журналістів в умовах українських реалій» і тренінг «Журналістські розслідування», які пройдуть 25-26 березня у київському Будинку кіно.

З учасниками заходів спілкуватимуться голова Незалежної медіа-профспілки Юрій Луканов, керівник Юридичного бюро НМПУ Юка Гаврилова, юрист НМПУ Олександр Тарасов, адвокат, медіа-юрист Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова.

Присутні матимуть можливість переглянути фрагменти документальних фільмів «Безпека журналістів. Український практикум» та «Журналістські розслідування в Україні: факти, досвід, безпека». А також уривки документального фільму-розслідування «Геній міста», Всеукраїнська прем’єра якого відбулась у 2010 році під час Мандрівного фестивалю Docudays UA.

Модератор заходів – автор та режисер фільмів, член комітету НМПУ Ігор Чайка.

Також під час фестивалю відбуватиметься збір підписів під спільним Маніфестом Незалежної медіа-профспілки України і 10-м Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA «За дотримання в Україні прав людини та законності щодо прав журналістів, засобів масової інформації, забезпечення права на вільний доступ до інформації та свободу слова» (текст Маніфесту додається).

Семінар «Безпека журналістів в умовах українських реалій» відбудеться 25 березня з 17-ї до 19-ї години.
Тренінг «Журналістські розслідування» – 26 березня з 16-ї до 18-ї години.
Місце проведення: Блакитна вітальня Будинку кіно.

**

Президентові України
Януковичу В.Ф.

Прем’єр-міністру України
Азарову М.Я.

Голові Верховної Ради України
Рибаку В.В.

Міністру внутрішніх справ України
Захарченку В.Ю.

Генеральному прокурору України
Пшонці В.П.

Голові Служби безпеки України
Якименку О.Г.

М А Н І Ф Е С Т
ЗА дотримання в Україні прав людини
та законності щодо прав журналістів, засобів масової інформації,
забезпечення права на вільний доступ до інформації та свободу слова

Ми, члени Незалежної медіа-профспілки України, журналісти, правозахисники – учасники та гості Х Міжнародного  фестивалю  документального кіно про права людини Docudays UA, усвідомлюючи виняткову роль ЗМІ та професійної журналістики у збереженні демократичного ладу, дотриманні прав людини, реалізації принципів свободи слова, висловлювань та права на інформацію,

КОНСТАТУЄМО ПОТРЕБУ:

– у неухильному дотриманні в Україні професійних прав журналістів;
– у гарантуванні прав людини, задекларованих Конвенцією ООН про права людини та ратифікованих Україною;
– у реалізації принципів свободи слова, висловлювань та права на інформацію.

Лише за минулий, 2012 рік, кількість порушень прав журналістів, зафіксованих моніторинговою групою НМПУ, досягла 498 випадків.
Зокрема, кількість випадків застосування фізичної агресії щодо журналістів (побиття, залякування, незаконні затримання, обшуки, грабежі та знищення майна і професійного обладнання) зросла у шість разів за останні чотири роки (з 31 випадку в 2009 році до 180 випадків у 2012 році). Навіть на заходах міжнародного рівня (відкриття 64-го Всесвітнього газетного конгресу та 19-го Всесвітнього форуму редакторів) у присутності Президента України мало місце застосування грубої фізичної сили до журналістів.
Ми наголошуємо на перманентній бездіяльності та нехтуванні своїми професійними обов’язками з боку правоохоронних органів при розслідуваннях правопорушень і злочинів, вчинених проти журналістів чи ЗМІ, та на чіткій тенденції непов’язування таких злочинів із професійною журналістською діяльністю та відмовою порушувати кримінальні справи за статтею171 КПК. Правоохоронці, у переважній більшості випадків, лише імітують розслідування порушень прав журналістів.

Зважаючи на це, ВИМАГАЄМО:

1) від Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України:
–    гарантувати в Україні дотримання та практичну реалізацію чинного законодавства щодо професійної журналістської діяльності та роботи ЗМІ;
–    власним прикладом демонструвати дотримання принципу верховенства права та законності у взаємостосунках із журналістами та ЗМІ.

2) від правоохоронних органів (Міністерства внутрішніх справ України, Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України):
–    застосування на практиці при порушенні досудових проваджень та розслідуваннях злочинів проти журналістів та ЗМІ статті 171 КПК в першу чергу;
–    брати під особливий контроль всі виявлені випадки протиправних діянь та злочинів, вчинених проти журналістів та ЗМІ;
–    чітко та неухильно дотримуватися норм чинного законодавства у взаємостосунках із журналістами та ЗМІ та при провадженні слідчих дій при розслідування порушень та злочинів, вчинених проти журналістів та ЗМІ;
–    запровадити жорсткий контроль та проводити внутрішні розслідування щодо всіх виявлених випадків недбалості, бездіяльності, перевищення службових повноважень працівниками правоохоронних структур щодо журналістів та ЗМІ;
–    забезпечити на практиці оперативне виконання судових рішень щодо справ, пов’язаних зі ЗМІ, журналістами та їх професійною діяльністю.

22 березня 2013 року
Підписи

Залиште коментар