Звіт про Робочу зустріч щодо реєстрації інтернет-ЗМІ

8 серпня 2012 року Незалежна медіа-профспілка провела у Києві робочу зустріч щодо питання реєстрації інтернет-ЗМІ. Близько десяти журналістів з різних видань виявили бажання висловити свою думку з цього приводу.

Нагадаємо, що робоча група у Кабміні під керівництвом Володимира Семиноженка розробила проект Стратегії розвитку інформаційного суспільства до 2020 року. Серед іншого є загроза, що у Стратегію буде додано питання юридичного визначення інтернет-ЗМІ. Громадська організація “Телекритика” та Інтернет-асоціація України виступили категорично проти реєстрації інтернет-ЗМІ, оскільки це загрожуватиме свободі слова. Медіа-профспілка свою позицію з цього приводу не сформувала, тому питання винесли на внутрішнє обговорення 8 серпня.

На зустріч прийшли як члени професійної організації, так і представники інтернет-ЗМІ, які ще не є членами НМПУ. Думки журналістів розділилися.

Світлана Остапа, представник ГО “Телекритика” та водночас член Ради НМПУ, закликала виступити проти реєстрації інтернет-ЗМІ. Вона додала, що навіть реєстрація друкованих засобів масової інформації не має сенсу. “У нашій країні реєстрація може нести загрозу свободі слова”, – сказала Світлана.

Проте журналіст видання “Вечірні вісті” Станіслав Яблонський, який пише про інтернет-технології, висловив побоювання, що без реєстрації інтернет-ЗМІ журналісти цифрових видань будуть позбавлені можливості акредитуватися на офіційні заходи, а злочини проти них не будуть розслідуватися за ст.171 Кримінального кодексу (як це вже було у випадку із нападом на фотографа інтернет-видання “Точка” Віталія Лазебника).

З ним не погодився виконавчий секретар дружньої до НМПУ організації – Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко: “Питання акредитації журналістів інтернет-ЗМІ вирішується впровадженням національної прес-карти. Вирішувати, хто журналіст, а хто не журналіст, має не міліція, а професійні організації. Вони ж мають нести відповідальність за видачу прес-карт”.

Редактор інтернет-видання Delo.ua Сергій Чепінський також виступив за реєстрацію інтернет-ЗМІ. “Журналісти мають нести відповідальність за свої статті, тому ховатися у законодавчій прогалині — це неправильно. До того ж читач має розуміти де справжнє ЗМІ, а де просто сайт”, – каже Чепінський. За його словами, у правилах реєстрації профспілка могла б прописати інші болючі для інтернет-ЗМІ питання, такі як відповідальність за коментарі під статтями, правила копіювання контенту (як і де ставити посилання, мають вони бути прямі чи ні і т.ін.).

Заступник голови НМПУ Андрій Яніцький навпаки вважає, що треба відмінити реєстрацію (йдеться саме про реєсрацію ЗМІ, а не підприємства або торговельної марки) навіть для друкованих ЗМІ. “У Канаді, США, Грузії, Вірменії, Німечині та Нідерландах не існує навіть реєстрації друкованих ЗМІ, не те що інтернет-медіа”, – навів приклад Яніцький. Він додав, що навіть якщо профспілка висловиться за реєстрацію інтернет-ЗМІ, то така реєстрація має бути лише добровільної, а вести її мають медійні організації, а не державні органи.

Керівник прес-центру ІА “Наш продукт” Олександр Циганок висловився за збереження правової бази щодо реєстрації ЗМІ, що діє зараз. “Видавнича група “Наш Продукт” має велику кількість різних видань — як друкованих, так і інтернет. І нас законодавство повністю влаштовує”, – сказав він.

Свою позицію також висловила Ірина Тиран: “ Я все ж таки виступаю за реєстрацію інтернет-ЗМІ, але ми маємо прописати такі правила реєстрації, які були б для нас, журналістів, корисні”.

Ще кілька учасників зустрічі вирішили залишити свої думки таємницею для інших журналістів.

Незалежна медіа-профспілка закликає журналістів (насамперед членів професійної організації) висловлювати свої думки щодо питання реєстрації інтернет-ЗМІ до 19 серпня 2012 року. Просимо відправляти свої відгуки на адресу a.yanitskiy@gmail.com Андрію Яніцькому. Ваші коментарі ми будемо ставити на сайт НМПУ nmpu.org.ua. 20 серпня профспілковий комітет розгляне питання щодо реєстрації інтернет-ЗМІ у онлайн-режимі та висловить узгоджену позицію профспілки.

Залиште коментар