НМПУ закликає підтримати законопроект на захист джерел інформації

12 січня заплановано розгляд у першому читанні  проекту закону  “Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України (щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації)”.  Незалежна медіа-профспілка України закликає народних депутатів підтримати цей законопроект, який був ініційований Київською незалежною медіа-профспілкою.

НМПУ  констатує, що трапляються випадки, коли журналісти зазнають безпідставних атак з боку правоохоронних органів з вимогою надати свої джерела інформації. Були випадки, коли міліція проводила незаконні обшуки у приватних помешканнях журналістів і вилучала техніку, на якій працюють журналісти.

НМПУ наголошує, що ухвалення цього законопроекту дозволить захистити джерела інформації та убезпечить працівників ЗМІ та й самі ЗМІ від незаконних обшуків і вилучення техніки. Законопроект важливий для забезпечення свободи слова в Україні. В ньому зацікавлені і політики, оскільки вони часто бувають зацікавлені у анонімному  поширенні важливої  для суспільства інформації.

Незалежна медіа-профспілка України закликає також журналістів висвітлити процес обговорення законопроекту, який є важливим для всіх нас.

**
Проект
Закон України
Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України
(щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації)

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

I. Внести до Кримінально-процесуального кодексу України (ВВР, 1961, № 2 ст. 15) такі зміни:

1. Пункт 1 частини першої статті 69 після слова «священнослужителі» доповнити словом «журналісти»;

2. Доповнити новою статтею 182-1 такого змісту:

«Стаття 182-1. Умови проведення обшуку і виїмки стосовно журналістів.

У приміщеннях телерадіоорганізацій, редакцій друкованих засобів масової інформації, інформаційних агентств, а також в приміщеннях, де проживають їх творчі працівники, обшук, виїмку можна провадити лише якщо встановлення істини у справі за допомогою інших заходів не є можливим. У таких випадках обшук, виїмка проводяться за вмотивованою постановою голови апеляційного суду за місцем провадження слідства на підставі подання прокурора області (АРК, міст Києва чи Севастополя). У поданні має бути зазначено, що обшук проводитиметься в приміщеннях, де працюють (проживають) журналісти (інші творчі працівники), що виїмка стосуватиметься матеріалів, які можуть бути пов’язані з професійною діяльністю журналіста (іншого творчого працівника). Також у поданні має бути обґрунтовано неможливість встановлення істини у справі за допомогою інших заходів.

Вказаний порядок обшуку, виїмки застосовується також і щодо житла або робочого приміщення журналіста, що не перебуває в трудових відносинах із жодною телерадіоорганізацією, редакцією друкованого засобу масової інформації, інформаційним агентством, але самостійно регулярно займається збиранням, одержанням, створенням, обробкою або поширенням інформації.».

ІІ. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

ІІІ. Кабінету Міністрів України у місячний строк:

-привести свої акти у відповідність із цим законом;

-забезпечити приведення центральними органами виконавчої влади своїх актів у відповідність із цим законом.

Голова Верховної Ради України

Залиште коментар